Мережа координаційних центрів підтримки бізнесу: підсумки роботи

Мережа координаційних центрів підтримки бізнесу: підсумки роботи

«Разом до відновлення!» – цей слоган дуже точно відображає основну мету діяльності Мережі координаційних центрів підтримки бізнесу. Чотири місяці тому регіональні ТПП і Торгово-промислова палата України почали реалізацію спільного проєкту в рамках швейцарсько-українського проєкту “Зміцнення членських бізнес-об’єднань мікро-, малих і середніх підприємств в Україні”, який впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні (ПРООН) у співпраці з Міністерством економіки України і за підтримки Швейцарії.

Учасники Консорціуму – Торгово-промислова палата України, Донецька, Івано-Франківська, Запорізька, Одеська, Сумська, Харківська ТПП.

Протягом серпня – листопада 2022 року ми відповіли на сотні звернень від бізнесу, надали експертні консультації, залучили підприємців до участі у майстер-класах, провели аналітичні дослідження, надали допомогу компаніям, які були вимушені релокуватися до більш безпечних регіонів.

Мережа координаційних центрів підтримки бізнесу «Разом до відновлення» – це перш за все робота з бізнесом за такими основними напрямами: релокація, відновлення або перезапуск, розширення діяльності та активізація експортно-імпортних операцій. Для системи ТПП проєкт є логічним продовженням роботи з підтримки бізнесу в умовах війни. Адже ми працюємо як разом з партнерами в Україні і за кордоном, так і з програмами міжнародної підтримки, спрямовуючи максимум зусиль на допомогу українським компаніям.Пишаємося нашими експертами, які завжди на зв’язку з підприємцями, відповідаючи на звернення у форматі телефонної «гарячої лінії», надаючи індивідуальні консультації. Така оперативна підтримка наразі дуже затребувана.

Робота Мережі стала дуже важливою частиною діяльності національної системи ТПП, спрямованої на допомогу бізнесу в умовах воєнного часу. Зокрема, діяльність Мережі була зосереджена на наступних напрямках:

1. Експрес-консультації для підприємців
У рамках роботи Мережі координаційних центрів підтримки бізнесу експертну допомогу у режимі телефонної «гарячої лінії», експрес-консультацій отримали близько 400 підприємців. Серед найпоширеніших звернень – юридичні питання (а саме – засвідчення форс-мажорних обставин), сертифікація походження товарів, початок експортної діяльності і вихід на нові ринки, пошук партнерів за галузями, логістика, податкове законодавство. Проведена робота дає можливість зробити оптимістичні висновки щодо активності регіональної бізнес-спільноти, прагнення шукати нові інструменти і можливості для продовження діяльності в нинішніх непростих умовах.

2. Розробка «Бази знань»
Відповіді на найактуальніші запитання бізнесу ми зібрали у «Базі знань» – загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі, розміщеному на сайті Торгово-промислової палати України.Відвідувачі порталу можуть у будь-який зручний час самостійно знайти відповіді на питання щодо законодавства та державної допомоги, переміщення бізнесу по Україні та закордон, форс-мажорних обставин, пошуку та перевірки партнера, податкових та митних питань, експорту.

Перейти до ресурсу можна за посиланнями:

● Релокація: https://wiki.ucci.org.ua/uk/proon/relocation

● Перезапуск: https://wiki.ucci.org.ua/uk/proon/restart

● Експорт: https://wiki.ucci.org.ua/uk/proon/export

3. Проведення серії майстер-класів для бізнесу
З’ясовувати непрості питання ведення бізнесу в умовах воєнного часу продовжили і під час серії майстер-класів. Насичена програма курсу охопила теми експорту, виходу на нові ринки, оформлення торгових марок, штрихкодування, НR-інструментів, участі у публічних закупівлях, міжнародних грантових програмах і проєктах підтримки бізнесу.Загалом відбулось 14 експертних заходів, у яких взяли участь понад 170 підприємців Донецької, Запорізької, Івано-Франківської, Одеської, Сумської, Харківської та інших областей.Прослухати всі майстер-класи можна у будь-який зручний для вас час.
Відеозаписи ви знайдете за посиланням: http://surl.li/dqxmv

4. Дослідження ринку праці
До війни в Україні був ринок кандидата, тобто в першу чергу, пошукачі роботи обирали компанію. Попит на таланти був високим, а на ринку – багато відкритих вакансій. На жаль, ринок праці в Україні зазнав значних змін від початку повномасштабного вторгнення росії.Мережа координаційних центрів підтримки бізнесу підготувала актуальне дослідження ринку праці в Україні. В ході роботи проаналізовано потреби ММСП у персоналі в Україні станом на кінець вересня та динаміку протягом 2022 року, в розрізі регіонів, галузей та професій.
Серед основних висновків:
● після стрімкого падіння у березні 2022 року, попит на персонал почав відновлюватись у квітні та досяг у вересні більше ніж 50% довоєнного рівня;
● у зв’язку з тим, що 7,1 млн українців вимушені були виїхати з України, виникає ряд ризиків, пов’язаних із демографічною ситуацією та відтоком кваліфікованих спеціалістів. З повним текстом дослідження можна ознайомитись посиланням: http://bit.ly/3hMvnQ5

5. Практична підтримка – для релокованих підприємств
Мережа координаційних центрів підтримки бізнесу надавала підприємцям не тільки консультаційну, експертну, але й практичну допомогу. Зокрема, у межах проєкту релоковані підприємства мають можливість безкоштовного розміщення продукції та обладнання на площах складського приміщення, розташованого в м. Івано-Франківськ. Це є відчутною підтримкою для компаній, які продовжують свою діяльність на новому місці. Склад працюватиме до 31 грудня 2022 року.Мережа координаційних центрів підтримки бізнесу дякує міжнародним партнерам за можливість посилити наші ресурси для підтримки бізнесу у цей непростий час. Працюємо далі для спільної Перемоги України!

Довідково

Проєкт реалізується в рамках швейцарсько-українського Проєкту “Зміцнення членських бізнес-об’єднань мікро-, малих і середніх підприємств в Україні”, який впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні (ПРООН) у співпраці з Міністерством економіки України і за підтримки Швейцарії.