Верховна Рада України в першому читанні розглянула і прийняла за основу проєкт закону № 9266 «Про електронні аграрні розписки». Про це повідомляється на сайті Мінагрополітики і продовольства України.
Основна мета проекту – запровадження нового фінансового інструменту для кредитування сільськогосподарського виробництва.
В умовах війни та блокування росією українських портів, що веде до скорочення надходжень аграрних підприємств, ключовою проблемою українських аграріїв стало отримання фінансування для збереження, відновлення та розвитку виробництва. Законопроєкт спрямований на вирішення цієї проблеми шляхом запровадження електронних аграрних розписок, як неемісійних цінних паперів. При цьому законопроєкт не скасовує дію Закону України «Про аграрні розписки», тому традиційні паперові аграрні розписки продовжать використовуватись.
Ключові переваги електронних аграрних розписок:
- Електронна аграрна розписка як неемесійний цінний папір є самостійним предметом обігу на ринках капіталу, відповідно кредитор зможе легко її продати та використати отримані гроші для подальшого кредитування аграріїв за новими електронними аграрними розписками.
- Законопроєкт розширює як коло суб’єктів, які можуть видавати електронні аграрні розписки, за рахунок сільськогосподарських кооперативів так і види застав: продукція тваринництва та первинної переробки
- Спрощення та здешевлення порядку видачі, обігу та припинення електронної аграрної розписки у порівнянні з традиційними паперовими – аграрій зможе самостійно видати електрону аграрну розписку просто з особистого е-кабінету в Електроному аграрному реєстрі, не сплачуваючи гроші за послуги нотаріуса.
- Законопроєкт забезпечує надійність електронної аграрної розписки. Якщо боржник не виконує зобов’язання за електронною аграрною розпискою, то кредитор може отримати виконавчий лист на відповідне стягнення, звернувшись до реєстру Електронних аграрних розписок.
Прийняття законопроєкту допоможе виробникам сільськогосподарської продукції отримати ширший доступ до кредитів, також збільшить коло кредиторів, здатних фінансувати агросектор, та зменшити витрати на отримання грошей.
Законопроєкт ініційований і розроблений групою народних депутатів України на чолі з Олександром Ковальчуком та за підтримки IFC Міністерства аграрної політики та продовольства.