29 листопада в ТПП України відбулось спільне засідання Ради з питань ЗЕД при ТПП України та Коаліції бізнесу за спільний кордон, за участі представників провідних бізнес-асоціацій, КМУ, Мінінфраструктури для оцінки ситуації та вироблення позиції бізнесу щодо протидії блокуванню пунктів пропуску на польсько-українському кордоні.
Голова Ради з питань ЗЕД Сергій Свистіль представив аналітичний звіт щодо торгівлі та автоперевезень з Польщею в контексті проблем з блокуванням пунктів пропуску на кордоні. Мета заходу – об’єднати зусилля провідних бізнес-асоціацій та великих українських компаній щодо розблокування кордону Польща-Україна для вантажного автомобільного транспорту.
Президент ТПП України Геннадій Чижиков зазначив:
“Дякую за участь усім 70 учасникам заходу, зокрема Василю Зваричу, Надзвичайному і Повноважному Послу України в Польщі, Сергію Деркачу, Заступнику Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, Яцеку Пєхоті, Президенту Польсько-української господарчої палати, Сергію Свистілю, голові Ради з питань ЗЕД при ТПП України, голові Ради Асоціації експортерів і імпортерів «ЗЕД», та всім колегам з національних бізнес -асоціацій. Аналітична робота щодо блокування кордону була в центрі обговорення. Ми узагальнимо цифри й зробимо їх доступними для бізнесу.
По-перше, цифри лише підтверджують нинішній дисбаланс й зосередження на польському напрямку транзиту українських товарів. Ми вдячні Польщі за підтримку України. Сусідня держава стала транспортним хабом для українських експортерів й бере на себе понад 55% українського вантажопотоку. Це врятувало нашу економіку. Тепер нам потрібно синхронізуватись із ЄС та знайти своє місце у європейській бізнес-екосистемі. Це може бути непросто. Але назад дороги немає. По-друге, час замислитись про диверсифікацію. Війна ставить Україну в дуже складні умови, часто безвихідні. Однак не відміняє необхідності пошуку оптимальних рішень, зокрема у активнішому використанні річкових портів, морського коридору чи інших варіантів шляхів солідарності.По-третє, у нас є союзники. Ми вже активізували контакти за кордоном та раніше надіслали звернення від імені українського бізнесу як на українські установи, так і європейські інституції, зокрема Європарламент. Євробюрократія працює довго, але надійно. Україна не порушує правил, тому буде підтримка. Але питання досі стоїть гостро, тому ми продовжуємо акумулювати наші зусилля для вирішення проблеми.Зараз працюємо пліч-о-пліч з урядом, іноземними партнерами й бізнесом, щоб знайти формулу порозуміння. І є підстави вважати, що правильні рішення будуть ухвалені. Однак нам доведеться більше розраховувати на себе, мати запасні варіанти, щоб убезпечити експортні шляхи від локальних ускладнень. Дякую усім за щиру дискусію!”.