9 квітня 2024р у ТПП України відбулась конференція “Взаємодія бізнесу та правоохоронних органів: ключові необхідні зміни до КПК для захисту бізнесу” за участі парламентарів, бізнес-омбудсмена, представників Ради розвитку підприємництва, керівників провідних бізнес-асоціацій та адвокатської спільноти.
Президент ТПП України Геннадій Чижиков відкрив роботу конференції та наголосив на важливості формування консолідованої позиції бізнесу, яка буде озвучена єдиним голосом у діалозі з владою щодо дискусійних питань.
Були присутні перший заступник голови Верховної Ради України Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк, голова ТСК ВРУ з питань захисту прав інвесторів, голова Парламентської спецкомісії із захисту інвесторів Галина Янченко, бізнес-омбудсмен Роман Ващук.
Раду розвитку підприємництва представляли голова Ради Федерації Роботодавців України Дмитро Олійник, президент Спілки Українських Підприємців, співзасновник компанії “Нова Пошта” Вячеслав Климов.
Також взяли участь у дискусії керівники провідних бізнес асоціацій – ТПП України, АППУ, ЄБА, CLUB100, УАПП, УКА, Software Ukraine, УФІБ, ІТ асоціація, АПУ.
Під час конференції учасники обговорили пропозиції змін до КПК, які мінімізують вплив правоохоронців на бізнес і є вкрай необхідними для нормального функціонування бізнесу.
Зазначені пропозиції були напрацьовані Радою розвитку підприємництва та доповнені іншими бізнес-асоціаціями. У напрацюванні пропозицій були враховані неправомірні дії правоохороних органів, які мали місце останнього часу та реальні кейси з якими стикається бізнес.
Представник Ради розвитку підприємництва Вячеслав Климов представив напрацювання щодо змін до КПК. Зокрема це такі важливі зміни:
- впровадження стандартів прокурорської діяльності;
- обмеження повноважень Національній поліції та БЕБ в частині надання доручень оперуповноваженим Служби безпеки України;
- забезпечення можливості оскарження слідчому судді – будь-яких дій чи бездіяльності, в тому числі рішень слідчого, дізнавача, прокурора, прийняті за будь-якої процесуальної дії;
- негайного повернення арештованого майна після рішення суду;
- обрання обґрунтованого рівня застави та запобіжних заходів;
- заборони вилучення матеріальних цінностей, які не зазначені в ухвалі слідчого судді;
- покладення на слідчих суддів обов’язку перевірки дотримання органом досудового розслідування вимог підслідності;
- повернення строків досудового розслідування та процедури їх продовження у фактових кримінальних провадженнях.
Михайло Непран, перший віце-президент ТПП України, ефективність роботи прокуратури є ключовим фактором у захисті інтересів бізнесу та реалізації змін, розроблених бізнес-асоціаціями.
Дмитро Олійник підкреслив важливість внесення змін до КПК, а також необхідність розробки та впровадження якісних КРІ для БЕБ.
Голова Парламентської спецкомісії із захисту прав інвесторів Галина Янченко зазначила, що в проекті змін, запропонованих бізнес-асоціаціями є важливі пункти, що виписані в законопроекті 9211 («маски шоу стоп»), який ще рік назад напрацьвано спецкомісією разом з Мінцифри.
Серед ключових норм 9211, – заборона вилучення техніки за умови, коли інформацію можна скопіювати, заборона вилучення майна, яке не вказано в ухвалі суду, автоматичне зняття арешту і повернення майна у випадку закриття провадження тощо. І найголовніше – закриття найбільшої корупційної схеми силовики – з вилученням готівки при обшуках.
Ярослав Железняк наголосив на тому, що Комітет з питань правоохоронної діяльності вже рекомендував до першого читання “беззубий” проєкт №10440, у якому немає нічого цікавого для бізнесу.
Якщо бізнес спільнота хоче реалізувати потрібні для бізнесу зміни – потрібно наполягати на перегляді рішення Комітету, щоб напрацювання бізнесу було взято за основу.
Учасники зустрічі обговорили новий законопроект щодо перезавантаження БЕБ, який був внесений КМУ (оновлений №10439) та обговорення якого відбулось напередодні на засіданні комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики.
Присутні відмітили позитивні зміни законопроекту в ході його доопрацювання, але звернули увагу на його ключові недоліки, які залишились. У проєкті 10439 залишились неврахованими важливі пропозиції експертів та бізнесу, які ставлять під загрозу перезавантаження цього важливого органу, зокрема:
- відсутні детально прописані процедури переатестації всіх кадрів, які б містили ключові запобіжники
- включення до кадрової комісії з переатестації співробітників міжнародних експертів;
- посилення аналітичної функції Бюро, шляхом надання безоплатного доступу до існуючих державних інформаційних систем;
- встановлення критеріїв ефективності роботи оновленого Бюро економічної безпеки.
За підсумками конференції учасники домовились про подальшу спільну роботу для реалізації обговорених реформ.