18 квітня представники Запорізької торгово-промислової палати взяли участь в онлайн-засіданні Комітету підприємців у сфері енергоефективності при ТПП України. Зустріч присвячено перспективам нової галузі в Україні – виробництву біометану.
20 березня 2024 року Верховна Рада України прийняла Закон про внесення змін до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану (№ 9456, знаходиться на підписі у Президента).
Відповідно до Закону, митне оформлення біометану, який переміщується трубопровідним транспортом, здійснюється у порядку, передбаченому для природного газу. Це означає, що митні процедури, що застосовуються сьогодні для природного газу, поширюватимуть свою дію на біометан.
Спікером засідання виступив голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха, який розповів про основні тенденції розвитку галузу у ЄС, переспективи виробництва біометану в України.
Отже, які переваги надає розвиток виробництва біометану?
- Біометан абсолютно готовий до закачування в газову мережу, на відміну від водню. Не потрібні інвестиції у модернізацію газових мереж і обладнання.
- На сьогодні це найдешевший із можливих відновлюваних газів.
- Біометанові заводи, окрім біометану, генерують дигестат, який може стати основним органічним добривом для відродження українських ґрунтів.
Чому в Україні?
- Україна має найбільшу в Європі площу сільськогосподарських угідь і відповідно, один з найкращих у світі потенціалів аграрної сировини для виробництва біометану.
- Розвинена система газових мереж.
- Структура сільгосппідприємств сприятлива для виробництва біометану (велика частина крупних і середніх підприємств).
- Можливість експорту біометану на ринок ЄС, враховуючи амбітні плани з виробництва біометану: 35 млрд м³/рік у 2030 році. Україна потенційно може забезпечити до 20% цієї потреби.
Довідково
Мета діяльності Комітету підприємців у сфері енергоефективності – сприяння підвищенню енергоефективності, створенню умов для розвитку галузей «зеленої економіки» та залученню інвестицій в проекти сталого розвитку в Україні. Відповідно до цієї мети, комітет є платформою для здійснення взаємодії бізнесу з органами державної та місцевої влади, для вдосконалення законодавчої бази та покращення регулювання у цій сфері. Члени Комітету аналізують основні проблеми формування та впровадження державної політики енергозбереження в Україні, визначають перешкоди реалізації енергозберігаючих заходів. Членами комітету є фахівці, представники українських компаній, які впроваджують проекти, юридичні компанії, національні інститути, неурядові громадські організації та окремі експерти. Комітет проводить плідне співробітництво з профільними органами державної влади.