Рада Європейського Союзу офіційно затвердила переговорні рамки про вступ України та Молдови. Вже 25 червня ЄС розпочне підготовку до міжурядових конференцій з цими країнами, повідомляється на сторінці Бельгійського головування в ЄС.
За два роки після подачі заявки на членство в ЄС Україні вдалось досягти історичного результату – отримати рішення ЄС про відкриття переговорів про вступ України до Євросоюзу. – Розповідає Євроінтеграційний портал.
Що таке переговори про вступ до ЄС, з яких частин і етапів вони складаються, якими є основні міфи навколо переговорів і вступу України в ЄС – знайомтесь у цьому гіді.
Для того, щоб зрозуміти місце переговорів у всьому процесі вступу країни-кандидата в ЄС, розпочнемо із основних етапів вступу, які має пройти кожна країна-кандидат, на прикладі України.
Щоб полегшити розуміння складного процесу вступу, ми вказуємо тільки ключові етапи (кожен з яких можна було б розбити на багато підетапів).
Розпочнемо коротко з того, які етапи Україна вже подолала всього лише за два роки після подачі заявки на вступ.
Ключові етапи вступу в ЄС, які Україна вже пройшла:
- 28 лютого 2022 – Україна подає заявку на членство в ЄС.
- 23 червня 2022 – ЄС надає Україні статус кандидата на вступ разом із 7-ма рекомендаціями. Їх виконання є передумовою для рішення ЄС про відкриття переговорів з Україною про членство.
- липень 2022 – жовтень 2023 – Україна виконує 7 рекомендацій ЄС. Йдеться про реформу КСУ, судову реформу, посилення боротьби з корупцією та відмиванням коштів, виконання антиолігархічних заходів, узгодження регулювання медіа та реклами з правом ЄС, посилення захисту та реалізації прав нацменшин.
- березень – жовтень 2023 – Україна проводить селф-скринінг відповідності національного законодавства праву ЄС. Цей етап не є обов’язковим за процедурою ЄС. Але Україна стала першою державою, яка здійснила селф-скринінг ще до офіційного скринінгу Єврокомісії, щоб краще бути готовою до нього.
- 8 листопада 2023 – Єврокомісія уперше публікує Звіт про прогрес України в межах Пакета розширення ЄС 2023 року, де:- визнано високий прогрес України у виконанні 7-ми рекомендацій, що стало підгрунтям для рекомендації ЄК лідерам країн ЄС відкрити переговори з Україною,- визначено ще 4 додаткових кроки в межах цих 7-ми рекомендацій, виконання яких є передумовою для ухвалення стороною ЄС переговорної рамки щодо України,- визначено майже 100 рекомендацій для України по кожному переговорному розділу.
- листопад 2023 – березень 2024 – Україна виконує ще 4 додаткові кроки в межах 7-ми рекомендацій ЄС. Йдеться про ухвалення законів про поетапне збільшення штату НАБУ, розширення повноважень НАЗК, про лобіювання, а також про захист прав нацменшин.
- 14 грудня 2023 – ЄС ухвалює історичне рішення про відкриття переговорів про вступ з Україною. Уряд України публікує результати селф-скринінгу.
- 9 лютого 2024 – Уряд України затверджує план виконання рекомендацій Єврокомісії щодо кожного переговорного розділу.
Ключові етапи вступу в ЄС, на яких зараз перебуває Україна, та наступні кроки:
- 25 січня 2024 року – Єврокомісія проводить офіційний скринінг відповідності національного законодавства праву ЄС.
- лютий – травень 2024 – Єврокомісія проводить пояснювальні сесії щодо переговорних розділів.
- очікується з липня 2024 – Двостронні зустрічі, на яких Україна презентує стороні ЄС стан відповідності національного законодавства праву ЄС по кожному переговорному розділу.
- очікується на початку 2025 – Європейська Комісія презентує звіт щодо відповідності законодавства України праву ЄС по кожному переговорному розділу.
- 12 березня 2024 – Єврокомісія представляє Європейській Раді проєкт переговорної рамки щодо України.
- 21 червня 2024 року – держави-члени ЄС затвердили переговорні рамки для України та Молдови у червні 2024.
- до жовтня 2024 – Україна виконує рекомендації Єврокомісії у межах Пакету розширення згідно урядового плану, затвердженого 9 лютого 2024.
Ключові етапи вступу в ЄС, які Україні ще треба пройти
- Україна і ЄС проводять переговори про вступ України до ЄС до моменту закриття всіх переговорних кластерів;
- Єврокомісія презентує свій висновок на предмет готовності України до вступу в ЄС;
- Держави-члени ЄС одноголосно ухвалюють рішення про підписання Угоди про вступ України до ЄС. Також необхідно отримати згоду Європарламенту;
- Європарламент і національні парламенти всіх країн-членів ЄС та України ратифікують Угоду про вступ України до ЄС.
Переглянути інфографіки ключових етапів – за посиланням.