Експорт у травні 2024 року: агропродукція, металургія, вантажопотоки та географія

У травні 2024 року фізичні обсяги експорту товарів склали 12,2 млн тонн, вартість – 3 млрд 340 млн доларів США. Фізичні показники експорту товарів залишились близькими до довоєнних показників лютого 2022 року. Про це повідомляє Міністерство економіки України.

За словами заступника міністра економіки – Торгового представника України Тараса Качки, у травні традиційно зменшується експорт зернової продукції торішнього врожаю. Так, кукурудзи минулого місяця було експортовано на 452 тисячі тонн менше, ніж у квітні (травень – 3,6 млн тонн), пшениці — на 285 тисяч тонн менше (1,6 млн тонн).

Водночас у травні зафіксований істотний приріст фізичних обсягів експорту металургії. Зокрема, експорт труб безшовних, порівняно з квітнем 2024 року, зріс на 50,2%, напівфабрикатів — на 40%, плоского прокату – на 17%.

«Тому так важливо, що 31 травня президент Байден ухвалив прокламацію, якою продовжив звільнення української сталі від мит на основі статті 232. Звільнення також застосовується до сталі, виготовленої в ЄС з української сировини. До речі, автономні заходи ЄС також передбачають звільнення української сталі від захисного мита в ЄС. Це дає нам великі можливості для інтеграції українського ГМК з промисловістю ЄС та США. Ця складова нашої торгової політики є надзвичайно важливою», – зазначив Тарас Качка.

Як зазначено, минулого місяця зафіксовані зміни також у вантажопотоках експорту за видами транспорту. Україна стала більше направляти на зовнішні ринки свої товари автомобільним транспортом та залізницею. Фізичний обсяг експорту автомобільним транспортом зріс, порівняно з квітнем 2024 року, на 10,7%, склавши 893,3 тис. т, залізницею — на 3,8%, до 2 млн 751 тис. т. Натомість на 1 млн т – до 8,5 млн т скоротилися обсяги експорту товарів морем.

Відбулася зміна і географії експорту товарів. Минулого місяця зафіксоване зростання експорту до ЄС на 1,8% (обсяг у травні – 1,867 млрд доларів).

  • Зокрема, експорт до Польщі зріс на 12%, порівняно з квітнем, і склав 365,8 млн доларів.
  • Зафіксоване зростання на 85% експорту до Індії, куди Україна відправляла в основному соняшникову олію.
  • Водночас експорт до Китаю зменшився на 30% через сезонне скорочення експорту кукурудзи, яка є основним експортним товаром України до цієї країни.