Агропромислові компанії – члени Запорізької ТПП – дізнались про можливості для агробізнесу та державної підтримки сільгоспвиробників прифронтової Запорізької області під час чергової зустрічі в межах платформи «Діалоги влади та бізнесу».
Участь в роботі платформи взяли понад 70 учасників – агровиробники, представники громад, фінансових установ, профільних закладів освіти.
– Агропромисловий комплекс, у довоєнний період яким створювалося 10 % валової доданої вартості області та забезпечувалася продовольча безпека, в умовах повномасштабної війни став одним із секторів економіки, що зазнали найвагоміших втрат. Натепер влада на всіх рівнях запроваджує інструменти фінансової підтримки для агровиробників, – відзначила в. о. директорки Департаменту економічного розвитку і торгівлі Людмила Грабчилєва.
Фермери Запорізької області вже скористалися деякими з грантових програм, що діють в Україні. Зокрема, за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» з початку цього року 209 підприємців отримали 1,14 млрд грн пільгових кредитів. Крім того, аграрії можуть отримати 25 % компенсації вартості придбаної техніки чи обладнання в українських виробників.
– Щоб отримати цю компенсацію, агровиробник має обрати постачальника з переліку на сайті Мінекономіки, придбати необхідну техніку, подати до уповноваженого банку заявку та підтверджувальні документи. У 2024 році запорізькі аграрії подали 38 заявок на часткову компенсацію вартості 49 одиниць вітчизняної сільськогосподарської техніки та обладнання на загальну суму 5,1 млн грн, – розповіла директорка Департаменту агропромислового розвитку Валентина Крамаренко.
Підтримку агровиробникам надає не тільки держава, а й міжнародні партнери. Так, аграрії прифронтових областей можуть скористатися грантами від Данської ради у справах біженців в Україні.
– Мікро-, малі і середні підприємства та ФОПи, які відчули вплив конфлікту та діяльність яких пов’язана з покриттям базових потреб населення, можуть отримати гранти на суму від 1 тис. до 5 тис. $. Мета програми – допомогти підприємцям подолати наслідки конфлікту, дати можливість працювати далі, створити додаткові робочі місця. Остаточна сума гранту залежить від поданого бізнес-плану та розміру бізнесу, – розповіла представниця Данської ради у справах біженців в Україні Софія Бережна.
Міжнародна гуманітарна організація Mercy Corps пропонує гранти для відновлення домогосподарств, малого та середнього агробізнесу, а також для постачальників послуг. Про умови надання цієї допомоги учасників зустрічі поінформувала заступниця голови ГО «Рада жінок-фермерок» Ольга Мізіна.
Учасники зустрічі змогли поставити запитання щодо участі в грантових програмах й отримали на них змістовні відповіді.