В Україні триває мала приватизація, в рамках якої держава виставляє на торги невеликі підприємства. Онлайн-аукціони стартували 19 вересня і за перший місяць (по 18 жовтня включно) було продано 16 об’єктів на суму переможних ставок, яка склала 921,8 млн грн. Більше всього грошей приносять продажі підприємств спиртової галузі. – Повідомляється на сайті Мінекономіки України.
«Мала приватизація – це стратегічний крок Уряду до зменшення частки держави в економіці. Перехід цих підприємств у приватні руки дасть поштовх розвитку економіки. Результати перших онлайн-аукціонів демонструють, що бізнес навіть попри війну готовий до того, щоб інвестувати в українську економіку», – зазначила Перший віцепрем’єр-міністр — Міністр економіки України Юлія Свириденко.
Суперечка за рекорд
11 жовтня 2022 року було встановлено рекорд цієї хвилі приватизації – найбільша сума, яку запропонував покупець за один об’єкт, склала понад 235 млн гривень. Саме стільки погодився сплатити переможець конкурсу за Вузлівський спиртзавод, що на Львівщині.
Але, як виявилось, покупець не має стільки коштів, тому він відмовився від покупки. Але є й позитивна сторона – гарантійний внесок у розмірі 4,7 млн грн, який він вже сплатив за участь в аукціоні, залишиться в бюджеті. Тому зараз Фонд держмайна очікує підписання протоколу учасником №2, який запропонував 130 млн грн.
Після підписання договору купівлі-продажу новий власник отримає актив, до якого входять виробничі та складські приміщення, транспортні засоби та робітниче устаткування. Також йому необхідно буде сплатити кошти в розмірі стартової вартості об’єкта на рахунки ДП «Укрспирт» для погашення заборгованостей підприємства.
Тому поки що офіційним рекордом нинішньої приватизації можна вважати конкурс від 20 вересня, на якому відбувся приватизаційний онлайн-аукціон з продажу Марилівського спиртзаводу, що розташований на Тернопільщині. При початковій ціні в 54,3 млн грн переможна ставка склала 150 млн грн. Тобто ціна на нього зросла майже втричі. За право придбання на торгах змагались чотири учасники.
Що ще було продано
Минулого тижня (10-14 жовтня) Фонд держмайна Україні провів 12 приватизаційних аукціонів, на яких переможці запропонували за об’єкти 586,5 млн грн. Ціна об’єктів за підсумками торгів зросла у середньому на 261%.
Крім Вузлівського спиртзаводу 11 жовтня відбулись ще два онлайн-аукціони з приватизації: щодо Подільського експертно-технічного центру Держпраці у Хмельницькому та 72% державного пакету акцій ПрАТ «Проектно-конструкторський інститут конвеєробудування» у Львові. Вони мають принести державі близько 37 млн гривень.
За день до цього, 10 жовтня, відбулись ще два онлайн-аукціони з приватизації Борщівського спиртзаводу, що на Тернопільщині, а також 100% державного пакету акцій АТ «Еротрон», який розташований у Львові. За підсумками цих двох аукціонів загальна сума переможних ставок склала 72,7 млн грн.
У вересні також проходили торги, на яких було продано декілька підприємств. Так, 19 вересня, коли відбувся перший приватизаційний онлайн-аукціон з початку повномасштабного вторгнення, на аукціон було виставлено Кобиловолоцький спиртзавод, який розташовано на Тернопільщині. При початковій ціні 25,2 млн грн переможна ставка склала 70,253 млн грн. За право власності на торгах боролися 6 учасників. Ці гроші вже надійшли до бюджету.
Приватизація в цифрах: фінансові результати
Мала приватизація в Україні триває місяць, але за цей час вона потенційно може принести до бюджету більше 921 млн грн. Правда, фактичні надходження на даний момент складають 70,3 млн грн: свою ставку вже перерахував покупець Кобиловолоцького МДП.
Загалом за цей час було проведено вже 16 успішних онлайн-аукціонів. Їх результати такі:
- Проведено успішних аукціонів – 16
- Загальна початкова ціна в сумі (план) – 265,4 млн грн.
- Загальна переможна ціна в сумі (факт) – 921,8 млн грн.
- Зростання суми від початкової: +248%.
- Загальна кількість учасників – 56.
- Середня кількість учасників у всіх аукціонах – 3,5.
Найбільшим попитом серед бізнесу користуються спиртзаводи та комбінати хлібопродуктів, модернізація яких дозволить забезпечити продовольчу безпеку країни.