Навесні цього року презентовано українську адаптовану версію європейської рамки підприємницьких компетенцій EntreComp+, розроблену за ініціативи Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту та національного проєкту Дія.Бізнес.
Це документ, адаптований під глобальні виклики та технологічні тренди малого й середнього бізнесу в Україні. Він допомагає наблизити умови та принципи роботи українських підприємців до стандартів Європейського Союзу.
Система Торгово-промислової палати поширює цю ініціативу серед підприємців, адже євроінтеграція є драйвером розвитку української бізнес-спільноти. В той же час, маємо підготуватись на рівних конкурувати на ринках ЄС, щоб знайти і захистити своє місце на єдиному ринку.
У вересні Торгово-промислова палата України, Донецька і Запорізька ТПП розпочали програму «EntreComp+ — підприємницькі компетенції, які дозволяють бізнесу розширити рамки».
Тривають онлайн-тренінги, зустрічі, присвячені ключовим навичкам з актуальних питань ведення бізнесу.
Сьогодні ж пропонуємо до Вашої уваги першу публікацію з серії матеріалів, які познайомлять Ввас із основними компетенціями EntreComp+ та досвідом українських підприємців, які продовжують працювати в умовах війни, вивчають нові ринки збуту, експортують, навчаються, об’єднуються для співпраці.
Давайте розберемось детальніше, що таке EntreComp+?
Як відомо, компетенція — це набір характеристик та навичок, які здатні покращити ефективність роботи фахівця.
Рамка підприємницьких компетенцій (EntreComp+) — це стандартизований набір компетенцій для підприємців, який розроблений Європейською комісією. Його мета — вдосконалення підприємницьких навичок.
У межах модернізації Рамки підприємницької діяльності EntreComp+ українські експерти доповнили наявну методологію новими компетенціями. Мова йде про впровадження цифрових технологій, здатність до адаптації та постійне самовдосконалення, розширення стратегій, навчання протягом усього життя.
EntreComp визначає підприємливість як наскрізну компетентність, яка застосовується у всіх сферах життя: від піклування про власний розвиток до активної участі в житті суспільства, виходу на ринок праці як працівник чи самозайнята особа, а також до заснування підприємства (комерційного або соціального характеру).
Які основні сфери застосування EntreComp?
- навчання з метою розвитку підприємницьких навичок;
- оцінювання підприємницьких навичок;
- підтримка підготовки викладачів, інструкторів та вчителів з метою розвитку підприємницьких навичок;
- розробка програм та створення можливостей для навчання;
- визнання та сертифікація навичок.
EntreComp+ охоплює три основні сфери:
• Ідеї та можливості — фокус на розвитку креативного мислення та генерації новаторських ідей.
Сфера фокусується на розвитку креативного мислення та генерації новаторських ідей серед учасників. Вона допомагає підвищити їхню здатність до уяви та креативності, навчаючи бачити можливості там, де інші бачать лише виклики. Її призначення — надихати учасників думати за межами встановлених рамок, розробляти ідеї для нових продуктів, послуг або процесів і виявляти потенціал для інновацій.
• Ресурси — навички пошуку, консолідації та ефективного управління ресурсами від фінансів до людей і нових технічних можливостей.
Ця сфера зосереджена на розвитку навичок знаходити, збирати та ефективно управляти різними ресурсами для реалізації підприємницьких ідей. Вона сприяє розвитку здібностей учасників працювати з обмеженими ресурсами, такими як фінанси, людські ресурси, технічні можливості для досягнення своїх цілей. Головна мета — навчити учасників ефективно використовувати наявні ресурси та знаходити нові шляхи для їх залучення.
• Діяльність — ініціативність та підприємливість, бізнес-планування.
Сфера компетенцій фокусується на розвитку навичок, ініціативності та підприємливості, а також умінь планувати та управляти реалізацією проєктів. Вона призначена допомогти учасникам перетворити свої ідеї в конкретні дії та отримати реальні результати.
Отже, назвемо повний список компетенцій EntreComp+:
- Виявлення можливостей
- Творчість
- Бачення
- Оцінка ідей
- Етичне та стале мислення
- Технологічне передбачення
- Ідеї та можливості
- Самосвідомість і самоефективність
- Мотивація та наполегливість
- Фінансово-економічна грамотність
- Переконання і співробітництво
- Залучення ресурсів
- Розширення стратегій
- Прояв ініціативи
- Планування та управління
- Боротьба з невизначеністю, двозначністю та ризиком
- Робота з іншими
- Навчання через досвід
- Адаптивність
- Навчання протягом усього життя
В умовах військової агресії Російської Федерації є найбільша потреба у знаннях і навичках щодо боротьби з невизначеністю та ризиками. Протягом понад двох років українські компанії набули такого досвіду, не зупиняються у розвитку та навіть під час війни відкривають нові виробництва та розширюють асортимент продукції, налагоджують експорт, долаючи логістичні перепони. Тож їм є, чим поділитись з колегами та майбутніми підприємцями.
Про досвід роботи бізнесу, практичне застосування знань — у наших наступних матеріалах.
Приєднатись до проєкту можна за посиланням: https://entrecomp.pulse.is/
Довідково
Цю публікацію було створено в межах швейцарсько-українського Проєкту «Зміцнення членських бізнес-об’єднань мікро-, малих і середніх підприємств в Україні», який впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні у співпраці з Міністерством економіки України і за підтримки Швейцарії.Відповідальність за зміст цієї публікації несе виключно автор. Точка зору автора не обов’язково відображає точку зору донора.