Під час тематичного вебінару для представників бізнесу начальник управління сертифікації та декларування Запорізької торгово-промислової палати Олександр Губа ознайомив учасників з можливостями оформлення карнетів АТА – уніфікованих міжнародних митних документів, що використовуються як митна декларація для товарів, які тимчасово без застави ввозяться на митну територію країни-учасниці Стамбульської Конвенції.
Система ТПП України, регіональних торгово-промислових палат забезпечує функціонування системи карнетів АТА у повному обсязі.
В умовах війни цей інструмент може використовуватися українськими підприємствами – суб’єктами ЗЕД для збереження майна компанії від руйнування, заволодіння агресором тощо.
Карнет ATA – уніфікований міжнародний митний документ, який відповідно до положень Стамбульської Конвенції:
- використовується для тимчасового ввезення товарів до країн-учасниць міжнародної системи карнетів ATA (далі – країн-учасниць);
- дозволяє умовне повне звільнене від мита, митних зборів і податків;
- приймається митними органами країн-учасниць замість своїх національних митних документів;
- є міжнародною чинною гарантією сплати країні-учасниці ввізного мита і податків згідно її національного законодавства у разі порушення режиму тимчасового ввезення.
Україна приєдналася до Стамбульської Конвенції про тимчасове ввезення у червні 2004 року, а з березня 2008 року стала повноправним членом міжнародної системи ATA й запровадила на своїй митній території обіг карнетів ATA.
Переваги використання карнетів ATA:
- умовне повне звільнення від сплати ввізного мита, митних зборів і податків при тимчасовому ввезенні товарів на термін до одного року. Немає потреби надавати за кордоном й будь які грошові застави, депозити, банківські гарантії як забезпечення сплати митних платежів, оскільки сам карнет ATA є такою міжнародною гарантією. Одержувач карнета ATA оплачує тільки послуги організації, що його видала;
- зникає потреба заповнення національних митних документів безпосередньо у кожному пункті пропуску через митний кордон, оскільки карнет ATA заповнюється заздалегідь і містить відривні аркуші для митних органів кожної країни-учасниці, митний кордон якої перетинається;
- однією книжкою ATA вантаж може бути оформлений для тимчасового ввезення (транзиту) в (через) декілька країн-учасниць системи ATA;
- товари, охоплені карнетом ATA, можуть вивозитися та повертатися однією чи декількома партіями.
Завдяки цим перевагам карнети ATA інтенсивно використовуються в багатьох країнах світу.
Товари, які можуть вивозитись за карнетами АТА
- Товари, призначені для показу або використання на виставках, ярмарках, зустрічах та подібних заходах
- Професійне обладнання / професійне устаткування
- Контейнери, піддони, упаковки, зразки та інші товари, що ввозяться в рамках торгової операції
- Товари, що ввозяться з навчальною, науковою чи культурною метою
- Товари, що ввозяться для спортивних цілей та особисті речі осіб, які подорожують
- Товари, що ввозяться для пропаганди туризму
- Тварини тощо.
Однак, необхідно враховувати, що товари, які тимчасово ввезені за карнетом АТА, відповідно до умов «Конвенції про тимчасове ввезення», не можуть піддаватись модифікації або ремонту.
Термін дії карнета АТА
Відповідно до умов Конвенції про тимчасове ввезення термін дії карнета АТА не може перевищувати 12 місяців.
Слід також зазначити, що є можливість продовження терміну тимчасового ввезення / вивезення ще на 12 місяців, але це рішення приймається митними органами країни тимчасового ввезення і, відповідно, митними органами України.
Є також можливість зміни митного режиму, але законодавство не всіх країн-учасниць Стамбульської конвенції це допускає.
Контакти Запорізької ТПП:
Управління сертифікації та декларування
Начальник – Губа Олександр Миколайович
69005, м. Запоріжжя, бул. Центральний,4
061-233-32-66, 050 457-07-03 guba@cci.zp.ua
Сайт ТПП України для реєстрації та подачі заявок на отримання карнету АТА
ПРЕЗЕНТАЦІЯ: