17 червня представники Запорізької торгово-промислової палати – віцепрезидент Андрій Куц і начальник управління сертифікації та декларування Олександр Губа – на запрошення Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку взяли участь у нараді, присвяченій ефективності застосування інструментів торгового захисту в умовах воєнного стану.
Захід відбувся за участі народних депутатів України, представників Міністерства економіки України, членів Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, представників бізнесу, профільних галузевих асоціацій.
Два основні питання зустрічі:
1. Стан застосування інструментів торгового захисту в умовах воєнного стану.
2. Презентація змін до законодавства України про торговельний захист (Проекти Законів України: No11267, No11268, No11269).
У ході заходу відбулось обговорення наявних інструментів та способів торгового захисту вітчизняних товаровиробників, а також проблематики їх застосування, особливо в умовах, що склалися.
У підсумку заходу було наголошено на необхідності наступних рішень:
- Процедури антидемпінгових, а також інших розслідувань в інтересах українських виробників мають бути максимально спрощені та прискорені.
- Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі стосовно розгляду звернень українських виробників має збиратись частіше і працювати як годинник.
- Визначення інтересів українського виробника ключовим пріоритетом.
Також обговорено нові законопроекти щодо торгового захисту.
Міністерство економіки України розробило їх з метою адаптації законодавства України у сфері торговельного захисту до положень права ЄС та його модернізації з урахуванням сучасної міжнародної практики проведення торговельних розслідувань нові законопроекти. Це, зокрема, проекти законів України:
- про захист від демпінгового імпорту, метою якого є вдосконалення механізму проведення антидемпінгових розслідувань та застосування антидемпінгових заходів за результатами таких розслідувань з урахуванням міжнародної практики використання інструментів торговельного захисту (реєстр.№ 11267),
- про захист від субсидованого імпорту, метою якого є вдосконалення механізму проведення антисубсидиційних розслідувань та застосування компенсаційних заходів за результатами таких розслідувань з урахуванням міжнародної практики використання інструментів торговельного захисту (реєстр.№ 11268),
- про захисні заходи, метою якого є вдосконалення механізму проведення захисних розслідувань та застосування захисних заходів за результатами таких розслідувань з урахуванням міжнародної практики використання інструментів торговельного захисту (реєстр.№ 11269).
Вищезазначені законопроекти спрямовані на вдосконалення механізму проведення антидемпінгових, антисубсидиційних і захисних розслідувань та застосування відповідних заходів за результатами таких розслідувань.
У ході обговорення вищеназваних проектів законів учасники наголосили на необхідності запровадження запропонованих законодавчих змін та озвучили низку пропозицій до проектів. Наразі вищевказані законопроекти перебувають на розгляді у Комітеті з питань економічного розвитку, який визначено головним з їх опрацювання.