Працюємо з бізнесом – разом ми сильні!
Пропонуємо до Вашої уваги звіт Запорізької торгово-промислової палати щодо основних напрямів нашої діяльності, програм і заходів 2024 року.
Звернення Президента Запорізької торгово-промислової палати Володимира Шамілова

Шановні партнери!
Висловлюємо вам свою повагу та дякуємо за співпрацю, спільні ініціативи та прагнення!
Понад три роки ми працюємо в умовах повномасштабної військової агресії рф, оперативно реагуючи на потреби бізнесу. Нашими пріоритетами залишається надання дієвої експертної підтримки, стимулювання зовнішньоекономічної діяльності та виконання гуманітарних завдань.
Демонструємо важливість дотримання міжнародних стандартів. У 2024 році успішно пройшли ресертифікаційний аудит системи менеджменту якості на відповідність вимогам ISO 9001:2015.
Проводимо роботи з фіксації та оцінки пошкодженого майна, обладнання, розрахунків упущеної вигоди, засвідчення форс-мажорних обставин, сертифікації походження, митного декларування, товарознавчої, цінової експертизи, експортно-імпортного консалтингу.
В умовах адаптації українського законодавства до стандартів Євросоюзу консультуємо підприємців з питань відповідності продукції вимогам ЄС і технічного регулювання, розміщуємо профілі запорізьких компаній на міжнародних електронних майданчиках, зокрема, у найбільшій європейській мережі EEN.
У 2024 році відкрито Кваліфікаційний центр Запорізької ТПП. Сьогодні це перш за все дієвий інструмент швидкого посилення виробничого кадрового потенціалу запорізьких компаній в умовах війни, допомога у навчанні та працевлаштуванні ветеранів, ВПО. Разом із бізнесом, освітянами почали реалізацію цих завдань у межах нашого проєкту SkillBoost.
Продовжуємо регулярне проведення безкоштовних вебінарів, тренінгів, інших освітніх, консультаційних заходів для бізнесу за сприяння міжнародних партнерів. У 2024 році до таких програм долучились понад 500 представників запорізьких компаній.
Разом із бізнесом, науковцями, громадами беремо участь у формуванні регіональних стратегій розвитку і повоєнного відновлення України. За ініціативи ЗТПП розроблено проєкт Концепції розвитку МСП Запорізької області до 2027 року, спільно з партнерами працюємо над створенням Європейського цифрового інноваційного хабу, Наукового парку в Запоріжжі.
Дякуємо компаніям – членам Палати, нашим партнерам за активну спільну роботу! Запрошуємо до діалогу та подальшої співпраці!
Детальна інформація щодо стратегічних напрямів нашої діяльності представлена у цьому Звіті.
З вірою в спільну Перемогу,
Президент Запорізької торгово-промислової палати
Володимир Шамілов
Запорізька ТПП є частиною національної і міжнародної системи Торгово-промислових палат. Стратегічні напрями нашої діяльності відповідають статутним завданням, законодавчим нормам України, пріоритетам, що визначені керівними органами
Запорізької торгово-промислової палати – Радою і Президією.
Стратегічні напрями Запорізької ТПП – 2024
1. Можливості для бізнесу заявити про себе: участь у партнерських платформах В2В, В2G, B2C
2. Підвищення конкурентоспроможності: експертно-аналітичний супровід бізнесу у відповідності до міжнародних стандартів
3. Розвиток онлайн-комунікацій у сфері надання послуг
4. Отримання нових знань та досвіду: інноваційні підходи до бізнес-освіти через імплементацію найкращих світових практик
5. Впровадження принципів соціальної та екологічної відповідальності бізнесу: посилення ділової репутації регіональних підприємств
6. Гнучке реагування на запити бізнесу в умовах війни і повоєнного відновлення: відповідні сервіси і послуги
ЕКСПЕРТНІ ПОСЛУГИ ДЛЯ БІЗНЕСУ – 2024
Гарантом якості послуг Запорізької ТПП виступає розроблена і впроваджена система менеджменту якості, що відповідає вимогам стандарту ISO 9001:2015, сертифікована в системі DEKRA.
Підтверджено ресертифікаційним аудитом-2024
У 2024 році Запорізька торгово-промислова палата успішно пройшла черговий сертифікаційний аудит системи менеджменту якості на відповідність вимогам міжнародного стандарту ISO 9001:2015. Перевірку проводили аудитори органу з сертифікації DEKRA Certification GmbH (Сертифікат DEKRA Certification GmbH від 12.12.2024 року).
Під час проведення аудиту було розглянуто виконання вимог документації системи менеджменту та відповідних стандартів. Підтверджено, що Запорізька торгово-промислова палата успішно впровадила і застосовує у своїй діяльності систему менеджменту якості відповідно до вимог стандарту ISO 9001:2015. Підтвердженням перевірки відповідності системи є аудиторський звіт № Z-A 682524/GC/9001.
Сфера сертифікації: послуги експертизи, консалтингу, сертифікації походження, сприяння у розвитку бізнесу, зовнішньоекономічної діяльності і дослідження кон’юнктури ринку.
Вперше послуги Запорізької ТПП були сертифіковані на відповідність стандарту ISO 9001:2000 у 2002 році. Також маємо понад 20-річний досвід надання консультаційних послуг з розробки і впровадження систем менеджменту якості ISO 9001.
Фіксація та експертна оцінка пошкодженого майна
З березня 2022 року Запорізька торгово-промислова палата, маючи повноваження експертної організації (Закон України №671/97-ВР від 02.12.1997 «Про торгово-промислові палати в Україні»), виконує роботи з фіксації пошкодженого майна (фото- та/або відеозйомка), оцінювання його вартості, розрахунку упущеної вигоди, що в подальшому буде основою для відшкодування збитків.
14 послуг з оцінки розмірів збитків та/або упущеної вигоди внаслідок збройної агресії рф
Незалежна експертна оцінка
Експерти-оцінювачі Запорізької ТПП надають консультаційні послуги з питань оцінки майна та земельних ділянок, за потреби проводять аналіз ринків нерухомості, земельних ділянок та іншого майна.
25 послуг з незалежної оцінки майна
732 послуги з товарознавчої експертизи
842 послуги зі штрихового кодування
Довідкова цінова інформація
Підготовлено 444 цінові довідки/експертні висновки
Патентно-ліцензійні послуги
Виконано 9 заявок щодо реєстрації торгових марок, продовження дії свідоцтв на ТМ, реєстрації промислових зразків та корисних моделей, патентного пошуку.
Попередня ідентифікація товарів у галузі державного експортного контролю
Запорізька торгово-промислова палата, маючи відповідні повноваження, здійснює діяльність щодо попередньої ідентифікації товарів у галузі державного експортного контролю з ініціативи суб’єктів підприємницької діяльності (Свідоцтво № 003-06/2025 від 2 червня 2022 року).
У 2024 надано 9 послуг із попередньої ідентифікації товарів у галузі державного експортного контролю.
Оформлення підтверджуючих документів для підприємств, що працюють на підконтрольній Україні території
Після набрання чинності «восьмого пакету санкцій проти російської федерації» для підприємств, що ведуть свою зовнішньоекономічну господарську діяльність під час воєнного стану в Україні, виникла необхідність підтвердження на митному контролі країн Європейського Союзу факту, що підприємство знаходиться і веде свою господарську діяльність на підконтрольній Уряду України території.
Видано понад 300 підтверджуючих документів, які допомогли запорізьким підприємствам у здійсненні операцій експорту-імпорту.
Юридичні послуги. Засвідчення форс-мажорних обставин
243 сертифікати про засвідчення форс-мажорних обставин
105 висновків про істотну зміну обставин (hardship)
В умовах воєнного стану, з метою позбавлення обов’язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП і підготовки пакету документів у період дії воєнного стану, на сайті ТПП України 28.02.2022 року розміщено загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Це надає можливість за необхідності роздруковувати відповідне підтвердження всім, кого це стосується.
Також у разі потреби Запорізька торгово-промислова палата оформлює сертифікати про форс-мажорні обставини за звичайною процедурою, а також висновки про істотну зміну обставин (hardship).
Послуги митного брокера. Сертифікація походження товару
Оформлено 348 вантажних митних декларацій
Складено і засвідчено
2259 сертифікатів походження різних форм
246 висновків про походження товарів
Сертифікація відповідності. Консалтинг з питань системного управління якістю
Проведено 6 ресертифікаційних / наглядових аудитів, в тому числі спільно з аудиторами акредитованого в Україні органу сертифікації «Глобал Сертифік» для промислових компаній Запоріжжя, Дніпра, а також Польщі. Зокрема, проведено наглядові аудити відповідно до стандартів ДСТУ ISO 9001:2015 (ISO 9001:2015), ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015), ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018), сертифікаційні та ресертифікаційні аудити системи менеджменту якості, ресертифікація системи соціальної відповідальності на відповідність вимогам стандарту SA 8000:2014.
Вперше сертифікаційний аудит системи менеджменту якості на відповідність вимогам міжнародного стандарту ISO 9001:2015 проведено для одного з державних навчальних закладів м. Запоріжжя.
НОВІ ПОСЛУГИ ТА ІНІЦІАТИВИ ДЛЯ БІЗНЕСУ, ЩО СТАРТУВАЛИ
У ЗАПОРІЗЬКІЙ ТПП У 2024 РОЦІ
Створення Кваліфікаційного центру для присвоєння/підтвердження професійних кваліфікацій
8 жовтня Запорізька торгово-промислова палата презентувала новий освітній проєкт SkillBoost
Інвестиції у навчання та розвиток кадрів є ключем до відбудови України та економічного зростання. Запорізька торгово-промислова палата стала першою організацією в Україні, що розпочала процедуру реєстрації Кваліфікаційного центру у 2021 році. Цьому передували консультації з бізнесом, закладами професійно-технічної освіти, вивчення досвіду австрійських, німецьких торгово-промислових палат, які традиційно надають послуги з оцінки знань і навичок робітничих кадрів.
На початку 2024 року Кваліфікаційний центр Запорізької торгово-промислової палати успішно акредитовано Національним агентством кваліфікацій (сертифікати № 135,136 від 31.01.2024 року). Станом на зараз присвоїти або підтвердити можна професійні кваліфікації за вісьмома спеціальностями сфери послуг, зокрема, кухара 3 і 4 розрядів, перукаря, перукаря-стиліста.
Працюємо над розширенням переліку спеціальностей. Сьогодні триває підготовка до акредитації нових виробничих спеціальностей, завдяки чому готуватимуть робітничі кадри для запорізьких підприємств за прискореними програмами.
Відкриття Кваліфікаційного центру в умовах війни – особливо важливе і затребуване внутрішньо переміщеними особами, ветеранами, адже відкриває можливості для працевлаштування.
Логічним продовженням цієї роботи став проєкт SkillBoost Запорізької ТПП – програма прискореної перекваліфікації персоналу для підприємств Запорізького регіону.
На базі Запорізької ТПП працює Центр підтримки технологій та інновацій (TISC)
18 грудня 2024 року Запорізька торгово-промислова палата й Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій підписали Угоду про створення та подальше функціонування Центру підтримки технологій та інновацій «TISC» на базі Запорізької ТПП, а також Меморандум про співробітництво.
Основна мета — допомога бізнесу в питаннях, які стосуються підвищення рівня обізнаності про інтелектуальну власність, виходу на національний та міжнародні ринки, розвиток інновацій, залучення інвестицій, зокрема, за допомогою можливостей індустріальних парків, співпраці з науковими закладами.
Діяльність Центру, створеного на базі Запорізької ТПП, є логічним продовженням багаторічної діяльності Палати у сфері послуг щодо захисту інтелектуальної власності бізнесу.
Створення Європейського цифрового інноваційного хабу
У 2024 році Консорціум у складі НУ «Запорізька політехніка», Запорізької торгово-промислової палати та Запорізького кластеру ІАМ працював над створенням Цифрового інноваційного хабу у Запоріжжі.
У липні 2024 року ми увійшли до 12-ти обʼєднань, які перемогли в конкурсі Європейської комісії та приєднаються до мережі Європейських цифрових інноваційних хабів (ЄЦІХ) у межах програми ЄС «Цифрова Європа».
Європейські цифрові інноваційні хаби — це центри, які допомагають малому й середньому бізнесу та державним організаціям впроваджувати цифрові технології у свої проєкти й розвивати місцеву екосистему інновацій.
На даний час запорізький Консорціум потрапив до резервного списку на фінансування.
Запорізька торгово-промислова палата – дійсний член Асоціації консультантів з управління (CMC-Ukraine)
Blank Company Profile Business Presentation in Red Maroon White Geometric Style – 2
Запорізька торгово-промислова палата є дійсним членом Асоціації консультантів з управління (CMC-Ukraine) з 2021 року. Експерти Запорізької ТПП працюють спільно з командою CMC-Ukraine як бізнес-консультанти, допомагаючи українським компаніям долати виклики воєнного часу, адаптувати виробництво до європейських вимог.
13 грудня в межах щорічної підсумкової конференції CMC-Ukraine відбулася публічна процедура ресертифікації на здобуття статусу сертифікованих менеджмент консультантів (СМС). Процедуру ресертифікації та підтвердження статусу сертифікованих менеджмент консультантів СМС успішно пройшли експертки Запорізької ТПП:
начальниця управління зовнішньоекономічної діяльності Ксенія Нагорна;
провідна експертка з питань зовнішньоекономічної діяльності Ольга Щолкіна.
Пишаємось бути частиною спільноти, яка дотримується високих міжнародних стандартів консалтингу, є членом Міжнародного інституту управлінського консалтингу ICMCI – CMC-Global, що об’єднує сертифікованих менеджмент консультантів з різних країн.
СПЕЦІАЛЬНІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ КОМПАНІЙ – ЧЛЕНІВ ПАЛАТИ
Працюємо над розширенням і активним використанням наших традиційних сервісів, що орієнтовані у першу чергу на дійсних членів Запорізької торгово-промислової палати, їх підтримку в умовах кризових ситуацій.
Зовнішньоекономічна діяльність
Одним із основних напрямів діяльності Запорізької торгово-промислової палати є розвиток експортного потенціалу компаній, підготовка та супровід процедур експорту – від аналізу потенційних ринків збуту до сертифікації продукції.
Центри експортної та інформаційної підтримки бізнесу ЗТПП
Започатковані у рамках участі в міжнародних проєктах ПРООН, «EU4Business», GIZ.
- Консалтинг у сфері експорту
- Індивідуальні консультації для експортоорієнтованих компаній
- Аналіз ринків експорту-імпорту товарів
Розвиток міжнародного партнерства
- Участь у міжнародних ділових заходах
- В2В-перемовини
- Розміщення інформації компаній на метчмейкингових платформах
Співпраця з представниками ТПП України за кордоном
Працюємо спільно з системою палат за кордоном, що активно допомагає Україні, бізнес-спільноті нашої країни. Представники ТПП України діють у 72 країнах, у тісній співпраці з українськими дипломатичними представництвами та місцевими бізнес-асоціаціями, тому можуть надати максимально інформативну картину та консалтинг ринків.
З травня 2024 року офіційний представник ЗТПП працює у Республіці Польща.
Участь у діяльності профільних комітетів, робочих груп
- Можливість подання законодавчих ініціатив
- Експертна підтримка
- Публічність
Запорізька ТПП активно співпрацює з профільними комітетами при Торгово-промисловій палаті України, Радою з питань ЗЕД при ТПП України, залучає до роботи представників компаній – членів ЗТПП. Спільно беремо участь у формуванні пропозицій до законодавчих актів, надаємо експертні консультації бізнесу.
Зокрема, представники компаній – членів Запорізької ТПП беруть участь у засіданнях комітетів підприємців МСБ, агропромислового комплексу, підприємців сфери автотранспорту та логістики, природокористування та охорони довкілля, авіаційного комітету, з питань оборонно-промислового комплексу, природокористування та охорони довкілля.
Інформаційне супроводження
- Розміщення профілей компаній у каталозі PRO_Business (українська, англійська версії)
- Участь у проєктах міжнародної технічної допомоги
- Отримання актуальних комерційних пропозицій та знань
- Розміщення новин компаній – членів Палати у дайджестах, на сайті, соціальних мережах
15 березня 2024 року у Запорізькій ТПП відбулось виїзне засідання Комітету підприємців АПК ТПП України
Через комітети ТППУ до розгляду профільних комітетів Верховної Ради, міністерств і відомств подано понад 20-ти пропозицій від бізнесу щодо проєктів законодавчих актів.
Представництво інтересів бізнесу
Керівництво Запорізької ТПП, компаній – членів Палати працюють у складі дорадчих органів – Ради підприємців Запорізької області, Ради підприємців міста Запоріжжя, громадської ради Головного управлінні Державної податкової служби у Запорізькій області.
Беремо участь в обласних і міських відкритих нарадах і обговореннях, присвячених змінам в оподаткуванні бізнесу в умовах воєнного стану, приватизації та оренди державного майна, митного декларування, питанням захисту інтересів бізнесу.
У жовтні 2024 року в Україні розпочато реалізацію платформи «Діалог влади та бізнесу». Створена за дорученням Президента України Володимира Зеленського у рамках Конгресу місцевих та регіональних влад. Представники компаній Запорізької ТПП активно долучаються до діалогу. Наші фахівці виступають експертами заходів платформи, зокрема, інформували з питань зовнішньоекономічної діяльності, програм навчання та перекваліфікації персоналу підприємств Запорізького регіону.
Мета таких зустрічей – вчасно реагувати на запити і проблеми підприємців, підтримувати бізнес, а також формувати критично важливий в умовах війни пакет пропозицій загальнонаціонального рівня для подальшого розгляду.
ГУМАНІТАРНІ ЗАВДАННЯ
Запорізька торгово-промислова палата продовжувала роботу з підтримки бізнесу в умовах воєнного часу. Виконуючи традиційні експертні, сервісні функції, ЗТПП максимально залучала інструменти національних і міжнародних програм, націлених на допомогу бізнес-спільноті.
З початку війни Запорізька ТПП виконує гуманітарні завдання. Зокрема, у виставковому центрі “Козак-Палац” Запорізької ТПП працював Центр допомоги біженцям, що приймав постраждалих громадян. Щодня до хабу зверталися до 1000 людей – переселенців, які прибували до Запоріжжя з окупованих територій або місць активних бойових дій. Інфраструктура Центру дозволила організувати ефективну логістику і перебування відвідувачів. З 2023 року по теперішній час – розташовується гуманітарний хаб.
Представники запорізького бізнесу, компаній – членів Запорізької торгово-промислової палати не тільки тримають економічний фронт, але й захищають Запорізький регіон і Україну в підрозділах Збройних Сил України. Долучаємось до допомоги воїнам.
Зокрема, у вересні 2024 року Запорізька торгово-промислова палата передала для потреб підрозділу Збройних Сил України, що боронить нашу землю на Покровському напрямку, квадрокоптери DJI Mavic 3 Fly More Combo.
УЧАСТЬ У ФОРМУВАННІ РЕГІОНАЛЬНИХ ПРОГРАМ РОЗВИТКУ І ПОВОЄННОГО ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ
Представники компаній – членів ЗТПП, наші експерти беруть участь у формуванні Національного плану відновлення України шляхом участі у відкритих дискусіях, подані пропозицій до регіональних програм розвитку.
Концепція розвитку МСП Запорізької області до 2027 року
У 2024 році Запорізька торгово-промислова палата презентувала Концепцію розвитку МСП Запорізької області до 2027 року. Формуванню Концепції передувала спільна робота з експертами Запорізької ТПП, керівниками компаній – членів Палати. До робочої групи увійшли представники Запорізької ОДА, Запорізької міської ради, НУ «Запорізька політехніка», ЗОСПП(Р) «Потенціал», керівники компаній – членів Палати, представники громадських організацій.
ЕКСПЕРТНІ ЗУСТРІЧІ ПІД ЧАС ВІЙНИ
У 2024 році Запорізька торгово-промислова палата виступала ініціатором, співорганізатором офлайн/онлайн-заходів, присвячених актуальним інструментам, програмам підтримки бізнесу в умовах війни. Спільно з бізнесом, громадами, освітянами працюємо над розробкою програм і планів повоєнного відновлення регіону.
Зазначимо основні заходи і події:
25 січня 2024 року представники Запорізької торгово-промислової палати, Запорізької ОВА, керівники компаній – членів ЗТПП онлайн взяли участь у Міжрегіональному бізнес-форумі «Відновлення економіки на деокупованих територіях», що відбувся у Чернігові.
Під час панельної дискусії «Інструменти економічної підтримки МСБ. Розвиток інфраструктури підтримки бізнесу» поділились інформацією щодо основних експертних послуг, програм підтримки, які надає сьогодні Палата.
15 березня 2024 року у Запорізькій торгово-промисловій палаті відбулось засідання Комітету підприємців агропромислового комплексу при ТПП України під головуванням Олега Юхновського. Участь у заході взяли представники запорізьких агрокомпаній, фермери, керівники профільних відомств, асоціацій. Загалом до заходу офлайн та онлайн долучилось понад 50 учасників не тільки з Запоріжжя, але й багатьох інших регіонів України.
На розгляд винесено декілька важливих питань розвитку аграрної сфери у контексті євроінтеграції (нещодавно ЄС продовжив митний безвіз для України до 2025), розглянуто проблематику захисту прав на землю.
10 квітня експерти Запорізької торгово-промислової палати взяли участь в онлайн-зустрічі з представниками Торгово-промислової палати України за кордоном, а саме – країн Північної, Центральної та Південної Америки.
В умовах повномасштабної військової агресії рф співпраця з бізнес-амбасадорами системи Торгово-промислової палати набула особливого значення. Адже Україна потребує максимальної підтримки в час війни і Палата використовує усі можливі інструменти для консолідації ділових спільнот інших країн для допомоги України, згуртування бізнесу, зацікавленого в роботі з Україною, вирішення гуманітарних завдань.
26 червня Запорізька торгово-промислова палата представила Інструменти та ініціативи підтримки, гранти та інші можливості для бізнесу, що здійснює зовнішньоекономічну діяльність, на інформаційній зустрічі ZAPORIZHZHIA. BUSINESS NEW WAYS 2024. Розповіли про основні послуги, сервіси, що надає Палата для бізнесу, познайомили з актуальними проєктами, програмами, відкритими для запорізьких підприємців, консультаційною підтримкою, яку можуть отримати компанії ЗЕД, звернувшись до експертів Палати.
Захід організовано за ініціативи АТ “Укрсиббанк” та сприяння Запорізької обласної державної адміністрації. У числі учасників та спікерів – підприємці, зокрема, представників компаній-членів ЗТПП, фахівці Запорізької митниці, Управління Фонду держмайна у Запорізькій області, банківські працівники. Разом обговорили актуальні питання забезпечення експорту та імпорту в умовах воєнного стану.
Запорізька ТПП взяла участь у всеукраїнському форсайті “Розвиток інфраструктури підтримки ММСБ”
22 липня – за ініціативи Програми розвитку ООН (Проєкт «Зміцнення членських бізнес-об’єднань мікро-, малих і середніх підприємств в Україні») – у Києві відбувся форсайт “Розвиток інфраструктури підтримки мікро, малого та середнього бізнесу, включаючи бізнес-асоціації”. Запорізьку ТПП на дискусійній сесії представив віцепрезидент Андрій Куц. Мета форсайту – дослідити ключові чинники та сценарії розвитку інфраструктури підтримки ММСБ (включаючи розвиток бізнес-асоціацій), розробити спільний план дій та рекомендації щодо державної політики.
31 жовтня – 1 листопада в Запорізькому національному університеті в межах проєкту «Євроінтеграція та сталий розвиток сільських територій України як запорука забезпечення продовольчої безпеки в умовах повоєнного відновлення» (NEWAGRO) за Програмою ЄС «Еразмус проходив тренінг «Основні принципи сталого розвитку малого фермерства: досвід ЄС для України».
Під час заходу віце президент Запорізької ТПП Дмитро Антонюк представив напрацювання, можливості системи Палати щодо підтримки агропромислового комплексу. Це проєкти, що сприяють кооперації, платформи міжнародного партнерства (зокрема, Європейська мережа підприємств), участь у роботі Комітету АПК при Торгово-промисловій палаті України.
Бізнес-форум «Зроблено в Україні», організований Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні у партнерстві з Міністерством економіки України, Торгово-промисловою палатою України та Києво-Могилянською бізнес-школою за фінансової підтримки Уряду Японії, детально познайомив підприємців із державною політикою «Зроблено в Україні». Запорізьку торгово-промислову палату на форумі представив віцепрезидент Андрій Куц, керівники компаній – членів Палати, учасники Онлайн-платформи запорізького бізнесу PRO_Business.
31 жовтня у Запорізькій торгово-промисловій палаті, а також онлайн відбулась зустріч учасників Запорізького кластеру “Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування”, Київського Хай-Тек Кластеру, Українського Вудхайс Кластеру, інших кластерів та бізнес-об’єднань з головою Широківської теритріальної громади Запорізької області Денисом Коротенком. Розвиток співпраці у проєктах відновлення громади став основною темою дискусії.
Запорізька торгово-промислова палата приєдналась до команди партнерів естонсько – українського проєкту «Створення культури партнерства та розвиток спільних місцевих продуктів для підвищення експортної спроможності малого бізнесу на прифронтових та прикордонних сільських територіях».
Побудова сильного бізнес-партнерства – одна з головних цілей ініціативи, що реалізується за підтримки Естонського центру міжнародного розвитку та Талліннського університету.
5 листопада у Запорізькій ТПП відбувся міжсекторальний комунікаційний тренінг, у якому взяли участь партнери та учасники проєкту – власники запорізьких мікро- та малих підприємств, що працюють на сільських територіях, представники органів влади, територіальних громад, закладів вищої освіти.
20 листопада представники компаній – членів Запорізької торгово-промислової палати, експерти Запорізької ТПП, фахівці організацій-партнерів взяли участь у презентації нової грантової програми підтримки для мікро-, малого та середнього бізнесу. Реалізує ініціативу Представництво Датської Ради у справах біженців в Україні (ДРБ).
Представниця Програми Софія Бережна детально познайомила учасників з основними цілями, умовами участі, критеріями відбору, механізмом подання заявки.
Віцепрезидент Запорізької ТПП Андрій Куц, представники компаній – членів Палати взяли участь у форумі «Навички майбутнього», що відбувся 28 листопада на базі
НУ «Запорізька політехніка».
Учасники форуму обговорювали, які компетенції потрібні для успішної професійної реалізації на сучасному ринку праці, а також професійні кваліфікації, процеси інтеграції до європейського ринку праці та важливість впровадження міжнародних стандартів у сфері освіти. Захід об’єднав представників державних установ та адміністрацій університетів, науково-педагогічних працівників, здобувачів освіти, роботодавців та інфлюенсерів освітньої сфери.
Спільнота Запорізької торгово-промислової палати — у числі активних учасників четвертого Career Forum, організованого Національним університетом «Запорізька політехніка».
Це проєкт, започаткований креативною студентською молоддю університету вже під час повномасштабного вторгнення.
Серед спікерів та гостей заходу — віцепрезидент Запорізької торгово-промислової палати Андрій Куц, керівники компаній-членів Палати і Запорізького кластеру ІАМ Кирило Красносельський (ТОВ «ТРІАДА ЛТД»), Олександр Сафронкін (ТОВ «GREEN SYSTEM»), Кирило Єрмоленко (Всеукраїнська експертна служба «Укрекспертиза»), Юрій Пилипенко (ТОВ «СТЗ «СВІТЛОПРИЛАД Україна») Кирило Сухацький (ТОВ «Брайтмедіа»).
Поділились порадами щодо успішного ведення бізнесу в сучасних реаліях, розповіли про можливості підтримки для молодих підприємців.
Запорізька ТПП підписала Меморандум про співпрацю з Широківською громадою і Запорізьким кластером ІАМ задля реалізації спільних проєктів відбудови
5 грудня 2024 року Запорізька торгово-промислова палата підписала Меморандум про співпрацю з Широківською сільською територіальною громадою Запорізької області та Запорізьким кластером «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування».
Cеред стратегічних напрямів діяльності Запорізької ТПП в 2025-2029 роках — залучення бізнесу до співпраці з державою у реалізації програм державно-приватного партнерства; створення нових організацій та об’єднань підприємств для підтримки конкурентоспроможності регіонального бізнесу. Тож реалізація положень Меморандуму стане важливою частиною цієї діяльності.
«Сторони укладають цей Меморандум з метою розширення можливостей Широківської ТГ щодо підготовки та реалізації програм і проєктів повоєнної відбудови, оновлення цільових програм розвитку громади», — зазначається у документі.
Одним із стратегічних спільних завдань відновлення територіальних громад визначено проєктування, заснування та будівництва в післявоєнний період індустріального парку.
18 грудня 2024 року Запорізька торгово-промислова палата й Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій підписали Угоду про створення та подальше функціонування Центру підтримки технологій та інновацій «TISC» на базі Запорізької ТПП, а також Меморандум про співробітництво.
Заступник директора Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ) Ігор Паренчук розповідає:
«Мережа Центрів підтримки технологій та інновацій (TISCs) — це міжнародний проєкт Всесвітньої організації інтелектуальної власності, який реалізується в Україні. Ми розуміємо, що тільки разом із бізнесом можемо впроваджувати інновації. Тож у 2024 році ми залучаємо до цієї програми регіональні Торгово-промислові палати як майданчик для ефективної співпраці науки і бізнесу. Плануємо збільшення консалтингових послуг, які ми будемо надавати компаніям на базі ЗТПП. Зокрема, акцентуємо увагу на захисті об‘єктів інтелектуальної власності в Україні та за кордоном, експертній оцінці, підготовці аналітичної інформації, зокрема, щодо аналізу потенційних ринків збуту».
У зустрічі взяли участь представники компаній – членів Запорізької ТПП. Учасники обговорили з Ігорем Паренчуком питання інтелектуальної власності у контексті захисту інтересів бізнесу, економічної цінності інновацій, сучасної системи патентування винаходів тощо.
Запорізька торгово-промислова палата виступила партнером Запорізького бізнес-форуму-2024, присвяченого пошуку шляхів подолання викликів, з якими зіткнулися підприємці прифронтового регіону. Зокрема, мова йшла про енергетичну безпеку, оподаткування, кадрові питання, програми підтримки бізнесу.
Форум об’єднав понад 100 керівників, топ-менеджерів компаній, серед них — представники підприємств-членів Запорізької ТПП.
Захід організовано Бізнес-союзом “Порада” за підтримки та участі Запорізької обласної державної адміністрації, Запорізької міської ради, Запорізької торгово-промислової палати, Регіонального кластеру «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування» з метою спільного обговорення проблемних питань і формування шляхів їх вирішення.
У межах чотирьох дискусійних панелей представники бізнесу, влади та експерти обмінялися досвідом, ідеями та пропозиціями щодо підтримки та розвитку бізнес-середовища в Запорізькій області.
21 січня 2025 року з робочим візитом Запорізьку торгову промислову палату відвідали представники швейцарської організації HELVETAS: керівник відокремленого підрозділу HELVETAS Swiss Intercooperation в Україні Петр Баше та керівниця проєктів і партнерств Анастасія Баклан. Підтримка малого та середнього бізнесу, розвиток кадрового потенціалу, забезпечення синергії бізнесу та освіти – серед важливих тем обговорення.
“Щиро дякуємо за організацію такого теплого прийому, дуже приємно бути у Запоріжжі. HELVETAS – це швейцарська організація розвитку, яка була заснована ще у 1955 році, є однією з найстаріших у Швейцарії. Організація має подвійний мандат: і гуманітарного реагування, і економічного розвитку, здебільшого через формування професійних навичок, розвиток ринку праці. В Україні HELVETAS працювала ще до повномасштабного вторгнення. Сьогодні ж діяльність на території України розширюється.
Нам дуже цікава співпраця з Торгово-промисловими палатами. Це майданчик, за допомогою якого ми зможемо разом реалізувати проєкти підтримки малого та середнього бізнесу, економічного розвитку. Ми знаємо, що ви маєте унікальний досвід отримання акредитації Кваліфікаційного центру. Це дуже цінний досвід», – зазначили представники HELVETAS Swiss Intercooperation в Україні”, розповіли представники HELVETAS Swiss Intercooperation в Україні.
РОЗВИТОК КЛАСТЕРНИХ ІНІЦІАТИВ
Запорізька торгово-промислова палата є одним із засновників Запорізького кластеру «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування».
Сьогодні об’єднання підприємців активно працює, гуртуючись навколо спільних завдань. Усі заходи спрямовані на підтримку стійкості бізнесу в період воєнного стану та розширення його доступу до українського й закордонних ринків.
У своїй діяльності спирається на міжнародний досвід, бере участь в ініціативах Українського Кластерного Альянсу та Запорізької торгово-промислової палати. Реалізує спільні ініціативи з науковцями, зокрема — із Запорізьким університетом «Запорізька політехніка», а також долучається до реалізації освітніх програм для студентів.
Представники Запорізького кластеру працюють у складі Ради підприємців області та міста Запоріжжя, беруть участь у спільних засіданнях і формуванні проєктів регіонального розвитку.
Важливо, що в умовах війни Кластер не припинив діяльності, а навпаки — розширив мережу учасників і партнерів. Спільнота не тільки працює над зміцненням позицій на внутрішніх і зовнішніх ринках, але й об’єднує зусилля з представниками територіальних громад регіону. У грудні 2024 року Кластер і Запорізька ТПП підписали тристоронній Меморандум про співпрацю з Широківською територіальною громадою.
Одним із стратегічних спільних завдань визначено проєктування, заснування та будівництво індустріального парку в післявоєнний період. Також серед спільних прагнень — підтримка та стимулювання розвитку малого й середнього бізнесу громади, взаємодія у проєктній діяльності, пошук грантових та інших ресурсів для розвитку.
У жовтні 2024 року Запорізький кластер «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування» став учасником Міжнародної інженерної виставки у м. Брно, Чехія.
МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ І ПІДТРИМКА. ПРОЄКТИ ДЛЯ БІЗНЕСУ
Запорізька ТПП є активним учасником міжнародних програм і проєктів. Головним чином, проєкти орієнтовані на малий і середній бізнес. Це можливості безкоштовної консультаційної підтримки, професійні комунікації на тренінгах, вебінарах, експертні послуги. Експерти Запорізької ТПП є консультантами міжнародних програм. Протягом 2024 року експертна підтримка у рамках реалізації міжнародних проєктів надана понад 300 запорізьким компаніям.
Експертні консультації онлайн
•Освітні послуги є одним із основних напрямів діяльності Запорізької ТПП. Вже понад 20-ти років працює навчальний центр, реалізуються навчальні курси та програми для підприємців, тренінги і вебінари за підтримки міжнародних програм, застосовуються інноваційні підходи до бізнес-освіти через імплементацію найкращих світових практик.
У 2024 році ми продовжили практику проведення навчально-консультаційних онлайн-заходів для бізнесу в межах Програми ОНН із відновлення та розбудови миру та за фінансової підтримки Європейського Союзу.
У лютому-березні 2024 року реалізовано спільний проєкт Запорізької і Сумської ТПП «Експертні консультації для підтримки бізнесу під час війни».
Відбулось більше 15-ти безкоштовних консультаційних онлайн-заходів у форматі вебінарів, практикумів, майстер-класів, а також круглих столів для спільного вирішення бізнес-завдань учасників та учасниць. Можливістю онлайн-консультацій скористались понад 1500 представників Запорізької, Сумської областей, багатьох інших регіонів України онлайн, а також у перегляді на YouTube-каналі.
Відгуки компаній
Власниця ТОВ «Хеппікрафт» Людмила Лобурець:
«Чим більше таких вебінарів, тим краще! Це можливість швидко отримати корисну інформацію, важливу для розвитку бізнесу. Особливо актуальними для нас є теми інвестицій, грантових програм, ведення бізнесу, управління командою.
Наша компанія виготовляє десерти, торти та макаронси власного виробництва, створені за оригінальними рецептами українських кондитерів та технологів. Ми запустили виробництво навесні 2022 року. Зараз працюємо на українському ринку, але й маємо мету виходити на експорт. Зокрема, за співпраці з Запорізькою ТПП представляли інформацію про наше виробництво для потенційних партнерів Бельгії. Дякуємо за експертну підтримку!».
Менеджерка зовнішньоекономічної діяльності ПП – фірма «Дарьял» Тетяна Гончаревська:
«В сьогоднішніх непростих умовах онлайн-формат семінарів дає можливість швидко отримати інформацію, експертні відповіді на запитання. У першу чергу, для мене були цікаві теми ведення зовнішньоекономічної діяльності, зазначення форс-мажорних обставин у договірних зобов’язаннях.
Приватне підприємство – фірма “Дарьял” займається виготовленням матеріалів та порошкового дроту для металургійної галузі. Після повномасштабного вторгнення рф у лютому 2022 року ми втратили значну частину ринку збуту нашої продукції. Втім, продовжуємо працювати, шукаємо нові види діяльності. Практична інформацію про ведення бізнесу в умовах війни сьогодні дуже потрібна».
Проєкт SkillBoost: програма прискореної перекваліфікації персоналу для підприємств Запорізького регіону
У жовтні 2024 року Запорізька торгово-промислова палата почала реалізацію нового освітнього проєкту SkillBoost: програми прискореної перекваліфікації персоналу для підприємств Запорізького регіону. Основне завдання – підготовка робітничих кадрів для запорізьких підприємств за прискореними програмами, допомага шукачам роботи безкоштовно пройти навчання і опанувати нові для них робітничі професії, затребувані на ринку праці, а промисловим компаніям – оперативно забезпечити виробництво підготовленими фахівцями.
Для цього ЗТПП об’єднала зусилля з освітніми партнерами – професійно-технічними і вищими навчальними закладами, Національним агентством кваліфікацій, промисловими підприємствами Запоріжжя. Першими заходами проєкту стали сесії та тренінги для освітян.
Проєкт «EntreComp+ – підприємницькі компетенції, які дозволяють бізнесу розширити рамки»
Проєкт реалізовано у вересні – грудні 2024 року Запорізькою ТПП разом із Торгово-промисловою палатою України та Донецькою ТПП в рамках проєкту “Зміцнення членських бізнес-об’єднань мікро-, малих і середніх підприємств в Україні”, який впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні у співпраці з Міністерством економіки України і за підтримки Швейцарії.
Головною метою є допомога представникам ММСБ бути сильнішими у боротьбі з глобальними викликами, успішно працювати на ринках Європейського Союзу. Рамка підприємницьких компетенцій EntreComp+ – це документ, адаптований під глобальні виклики та технологічні тренди малого й середнього бізнесу в Україні. Він допомагає наблизити умови та принципи роботи українських підприємців до стандартів Європейського Союзу.
У межах проєкту поширювали кращий досвід бізнес-діяльності. Зокрема, допомагали опановувати навички, необхідні для побудови і розвитку власної справи. Мова йшла про використання штучного інтелекту для розвитку бізнесу, стратегування, інструменти посилення стійкості бізнесу, експортну діяльність і залучення грантів. Разом дискутували на теми лідерства, боротьби з викликами, партнерства та самоефективності. Заходи відбувались у форматі тренінгів і експертних онлайн-зустрічей.
До участі у проєкті долучились представники бізнесу з багатьох регіонів України, загалом — понад 500 учасників. Отримували нові знання і практичний досвід протягом 48 годин навчальних інтенсивів і 11 годин експертних виступів. Спеціально для слухачів, які хочуть ще раз повернутися до матеріалів проєкту, та всіх зацікавлених записи заходів і презентації об’єднали на єдиній онлайн-платформі. Зареєструватись у «Бібліотеці записів» можна за посиланням: https://entrecomp.pulse.is/consortiumcci
Також розроблено чат-бот для оцінки підприємницьких компетенцій. Запитання сформовані на основі онлайн-тренінгів проєкту і допоможуть усім бажаючим оцінити навички згідно з адаптованою європейською рамкою EntreComp+.
Проєкт «Доступ до фінансування та підтримка стійкості ММСП в Україні — Фаза II»
Експерти Запорізької торгово-промислової палати у складі команди консультантів проєкту «Доступ до фінансування та підтримка стійкості ММСП в Україні – Фаза II», який підтримує стійкість українського бізнесу шляхом надання фінансування та розвитку компетенцій ММСП. Консалтингова складова реалізувалась Всеукраїнською асоціацію консультантів з управління CMC-Ukraine. Відтак, 100 підприємств отримали до 40 годин консультаційного супроводу та коучингу, щоб розробити або вдосконалити стратегію розвитку компанії, вийти на міжнародні ринки, поліпшити маркетингову стратегію та збільшити продажі.
Стратегічний виконавець проєкту — німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Виконавчі партнери — Deutsche Sparkassenstiftung für international Kooperation (DSIK) у співпраці з Фондом розвитку підприємництва (ФРП). Локальні партнери – Ощадбанк, Банк Львів, Кредобанк, Укргазбанк, СМС-Ukraine. Проєкт впроваджується в межах проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA за фінансування уряду Німеччини. Стратегічний виконавець проєкту — німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Проєкт «Подолання викликів відповідності вимогам ринків: прокладання шляху до євроінтеграції», що реалізує Торгово-промислова палата України спільно з регіональними ТПП
Експерти ЗТПП пройшли курс підвищення кваліфікації з питань доведення відповідності та технічного регулювання продукції відповідно до стандартів ЄС.
У складі команди експертів надаликонсультаційні послуги з індивідуальних консультацій 8 компаніям з питань підготовки технічної документації та доведення відповідності. Підприємства разом з консультантами-менторами Запорізької ТПП створили пакет необхідних документів для підтвердження відповідності. Зокрема, це технічний файл, декларація про відповідність, технічна специфікація.
Також в рамках проєкту експертки ЗТПП виступили тренерами в триденному онлайн-тренінгу на тему: «Доведення відповідності продукції машинобудування вимогам ринку ЄС».
Донор: Deutsche Gesellschaftfür Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH в рамках проєкту 18.2197.4-002.00 «Подолання технічних викликів: прокладання шляху до інтеграції в ЄС» в межах проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA.
Export Alliance Mastery
У 2024 році команда експертів Запорізької торгово-промислової палата – у числі 10 організацій підтримки бізнесу з 10 областей України – пройшла конкурсний відбір і стала учасником програми Export Alliance.
Export Alliance – це Програма майстерності Експортного альянсу, покликана зміцнити здатність українських організацій з підтримки бізнесу допомагати місцевим підприємствам у їх зусиллях з виходу на міжнародні ринки.
Програма передбачає відеолекції, онлайн-навчання та робочі сесії з міжнародними тренерами, активну роботу в команді, виконання домашнього завдання й практичну співпрацю з українськими компаніями. Професійність тренерів, інтенсивність навчання, кількість виконаних практичних завдань на основі реальних компаній дають змогу прирівнювати програму до ступеня «Master Degree» у найкращих європейських університетах.
Програма «Export Alliance Mastery» розроблена Visionest Institute (Естонія) у співпраці з Офісом з розвитку підприємництва та експорту в межах національного проєкту Дія.Бізнес. Проєкт реалізовують за фінансової підтримки Естонського центру з міжнародного розвитку (Estonian Centre for International Development (ESTDEV).
Мережа Європейських підприємств EEN Ukraine
За підтримки Європейської Комісії, SMP-COSME.
З 2022 року Запорізька ТПП є офіційним партнером у Запорізькому регіоні найбільшої європейської мережі підприємств Enterprise Europe Network (ЕЕN), до якої входять 70 країн, більш ніж 2 500000 організацій.
Завдяки цій співпраці запорізькі компанії мають доступ до інформаційних ресурсів мережі, пошуку замовників і постачальників продукції, участі у міжнародних В2В-заходах. Нашими експертами створено профілі понад 150 підприємств на платформі ЕЕN – це представники металургійної, машинобудівної галузей, аграрні, будівельні, консалтингові компанії.
Також працюємо у секторальних групах та залучаємо до діалогу запорізькі підприємства. У 2024 році проведена серія зустрічей на тему розвитку українського електротехнічного сектору.
Програма «Partnering in Business with Germany»
Запорізька ТПП є партнерською платформою Програми у Запорізькому регіоні з 2016 року. Протягом цього часу понад 30-ти представників запорізьких компаній стали учасниками безкоштовних програм стажування у Німеччині у межах Програми.
Програма Partnering in Business with Germany надає можливість керівникам середньої та вищої ланки ознайомитись з ринком Німеччини, встановити ділові контакти та налагодити довгострокове партнерство з німецькими компаніями. Фінансування Програми здійснюється з бюджету Федерального міністерства економіки та захисту клімату (BMWK). За дорученням BMWK Програму координує Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, яке розробляє концепцію Програми та її окремих складових. За реалізацію Програми на території України відповідає Міністерство економіки України.
«Відновлюйся та експортуй: супровід з питань експорту та виходу на нові ринки»
За підтримки Міжнародної Організації з Міграції – МОМ (IOM).
Мета: надання підтримки щодо експортних питань та процесу інтернаціоналізації ринку для українських МСП. Проєкт реалізовано експертами ТПП України і регіональних торгово-промислових палат. Протягом 2024 року надано понад 50 консультацій для бізнесу в межах цих проєктів.
Спеціалізований онлайн-сервіс для запорізьких компаній PRO_Business
У липні 2022 року Запорізька торгово-промислова палата почала реалізацію нової ініціативи. Це інформаційна платформа PRO_Business – спеціалізований онлайн-сервіс для запорізьких компаній.
Проєкт підтримали міжнародні партнери: ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру та за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Робота розпочалася ще у 2021 році, але в умовах воєнного часу він став ще актуальнішим, адже створює додаткові можливості для запорізьких компаній.
Мета: заявити про економічний потенціал Запорізького регіону, можливості локальних виробників, надати підприємцям майданчик для міжнародної презентації.
Основний розділ сайту https://catalog.cci.zp.ua/ – двомовний каталог запорізьких компаній.
Наразі на онлайн-платформі представлені понад 800 підприємств області з різних галузей промисловості: машинобудівної, металургійної, легкої, харчової, агропромислової, поліграфічної, хімічної, сфери послуг, консалтингу. Прийом заявок триває.
МЕДІА-РЕСУРСИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ТПП
Офіційний сайт Запорізької ТПП:
Онлайн-платформа запорізького бізнесу PRO_Business:
Сторінка у ФБ:
YouTube-канал Запорізької ТПП:
Інформаційний дайджест Запорізької ТПП PRO_Business
З березня 2022 року дайджест Запорізької торгово-промислової палати випускається щотижнево. Ми прагнемо максимально відповідати на важливі питання для бізнесу у воєнний час. У 2024 році підготовлено 51 випуск видання. Контент: анонси профільних заходів, новини системи ТПП, основні законодавчі зміни, експертні консультації, комерційні пропозиції українських і закордонних компаній, можливості участі у грантах і програмах підтримки бізнесу, експертні консультації.
Архів дайджесту:
www.cci.zp.ua/category/media/dajdzhest
Запорізька ТПП у медіа
Дякуємо журналістській спільноті за увагу до наших ініціатив!
Наші контакти
Для оперативних питань:
(050) 484-95-10, (050) 484-11-97 (телефон, Viber, Telegram)