Щодо можливості участі українського бізнесу в створенні Національної Залізничної Адміністрації Ліберії

Посольство України в Республіці Сенегал інформує.

У контексті вжиття Посольством заходів, спрямованих на просування українського експорту та розширення української економічної присутності у країнах зони відповідальності дипустанови, було проаналізовано  ініціативу президента Ліберії Джозефа Нюма Боакайа щодо створення Національної Залізничної Адміністрації Ліберії (Liberia National Railway Authority, LNRA). Така ініціатива спрямована на оптимізацію використання стратегічних залізничних активів Ліберії для економічного зростання та національного розвитку. 

Як зазначено у проєкті Указу Президента, Уряд Ліберії володіє кількома ключовими залізничними активами, які є життєво важливими для національної інфраструктури, але потребують модернізації, більш ефективного використання та регулювання. Ці активи включають:

  • залізницю Єкепа (Yekepa), яка проходить від міста Єкепа до порту Б’юкенен;
  • ділянку Бонг (Bong), передану в концесію компанії China Union, яка закінчується у морському порту Монровія;
  • Західний кластер (Western Cluster) , який також закінчується у морському порту Монровія;
  • гірничодобувну ділянку Кавалла Майнінг/БХП Біллітон (Cavalla Mining/BHP Billiton);
  • гірничодобувну ділянку Путу (Putu Mining Range)  в окрузі Гранд-Джеде.

Однією із цілей даної ініціативи є розвиток сільського господарства, одного із пріоритетних напрямків програми Президента. Передбачається, що ці залізничні активи зможуть використовуватися на лише для видобутку залізної руди, як було раніше, але й дадуть доступ до надійного та ефективного транспорту із віддалених районів країни. Це стане вагомою підтримкою для фермерів, які прагнуть отримати вихід до ринків, як всередині країни, так і за її межами.

Національна залізнична адміністрація також стане попередником довгоочікуваного «Коридору Свободи» (Liberty Corridor) – надсучасного залізничного об’єкту, яку розбудовуватиме  гірничодобувна компанія High Power Exploration (HPX). Ця інфраструктура з’єднає Гвінею із новим портом у Ліберії і належатиме ліберійському уряду, а компанія HPX буде основним замовником

Проект указу також підтверджує договір з урядом Гвінеї, відомий як Імплементаційна угода (Implementation Agreement), яка полегшує експорт гвінейської продукції через Ліберію.

Відповідно до угоди між Ліберією та Гвінеєю, Національна Залізнична Адміністрація Ліберії буде здійснювати нагляд за неексклюзивним використанням залізничного ресурсу, який наразі надано компанії ArcelorMittal Liberia в рамках угоди про розробку корисних копалин. Крім того, Уряд, у контексті рамкової угоди, яка підтримує використання ліберійської інфраструктури для затверджених проектів, зобов’язався надати сприяння компаніям Ivanhoe Liberia Limited та Societe des Mines de Fer de Guinée (SMFG).

Національна Залізнична Адміністрація Ліберії відповідатиме за ліцензування, регулювання та моніторинг залізничних операцій, забезпечення безпеки та дотримання стандартів. Вона, також, розроблятиме транспортну політику і плани для переміщення товарів і людей як всередині країни, так і для транзиту із сусідніх країн.

Крім того, Адміністрація керуватиме процесом взаємодії залізничного транспорту з портовими об’єктами, дотримуючись усіх існуючих правових зобов’язань та підтримуючи інфраструктуру в належному стані. Для нагляду за розвитком і координацією залізничної системи буде призначений незалежний оператор, який має  забезпечити її справедливе та ефективне використання всіма користувачами, які мають на це право.

Беручи до уваги вище зазначене, а також великий досвід українських підприємств у будівництві залізничної інфраструктури, спроможність реалізовувати потужні індустріальні проєкти, присутність в Ліберії міжнародного металургійного гіганта Arcelor Mittal, який є одним із ключових міжнародних інвесторів у країні, що фінансує модернізацію транспортної інфраструктури, а також підтримку Ліберією України на міжнародній арені, вбачається можливим і перспективним участь українських компаній, підприємств та організацій в реалізації ініціативи Президента Джозефа Нюма Боакайа.

Роман Середа

Радник з економічних питань

Посольства України в Сенегалі