Щодо проблеми блокування європейськими банками валютних операцій підприємств-експортерів. Роз’яснення профільних міністерств

Міністерство економіки України, МЗС, Державна митна служба України, інші відомства розглянули звернення Запорізької обласної державної адміністрації від 05.04.2024 No 08-16/1677 щодо блокування європейськими банками валютних операцій підприємств-експортерів. Наводимо основні тези.


Міністерство закордонних справ України листом від 29.04.2024 No 51/13-200-58031 проінформувало, що представництво України при Європейському Союзі (далі – ПУ при ЄС) вчергове звернулося до Генерального директорату Європейської Комісії з фінансової стабільності, фінансових послуг і ринків капіталів (ГД ЄК «FISMA») стосовно вирішення питання блокування деякими банками держав-членів ЄС фінансових операцій українських суб’єктів господарювання, які зареєстровані на неокупованій території Запорізької, Донецької, Херсонської та Луганської областей.
В свою чергу, ГД ЄК «FISMA» ще раз підтвердив, що режим санкцій не повинен розповсюджуватися на українські компанії, які зареєстровані і здійснюють свою діяльність на підконтрольній Урядом України території.

В листі МЗС також зауважено, що у цьому контексті, ГД ЄК «FISMA» підтверджено, що уряди держав – членів ЄС проінформували свої банківські та фінансові установи про роз’яснення ЄК (https://shorturl.at/vwS25 п.4), зокрема, про відсутність обмежень щодо фінансових операцій, які обробляються кредитними установами держав ЄС на підтримку економічних відносин на підконтрольних уряду України територіях.

При цьому МЗС звертає увагу, що фінансові установи в деяких державах- членах ЄС повідомляють, що не можуть втручатися в діяльність банків щодо окремих випадків блокування такими установами переказів відповідно до їхньої внутрішньої політики.

Також було відзначено, що банки в державах-членах ЄС, у разі сумніву щодо статусу тієї чи іншої української території, використовують сайт Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України:
https://minre.gov.ua/en/list-of-tot/; https://map.minre.gov.ua/en.
Так, з посиланням на інформацію, розміщену на веб-сайті Мінреінтеграції, ГД ЄК «FISMA» зазначається, що такі українські міста, як Запоріжжя і Херсон, перебувають під контролем Уряду України. Відтак, немає підстав потенційно розглядати їх як такі, що знаходяться на тимчасово окупованих росією територіях України.
Крім цього, питання 4 роз’яснень також доповнено рекомендацією суб’єктам ЄС звертатись до українських органів влади, зокрема до Національного банку України, з метою отримання додаткової інформації.
Після оновлення/вдосконалення переліку тимчасово окупованих територій України на офіційних сайтах відповідальних органів державної влади, ПУ при ЄС буде запропоновано ГД ЄК «FISMA» оновити свої роз’яснення з посиланням на відповідні ресурси. Це надасть можливість банкам і компаніям в ЄС отримувати достовірну і своєчасну інформацію стосовно місця здійснення діяльності їхніми українськими контрагентами з метою належного дотримання санкційних режимів ЄС.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України листом від 02.05.2024 No 22/7.2-3494-24 (додається) зазначило, що 05.04.2024 за ініціативи Мінреінтеграції відбулась онлайн-нарада за участю заінтересованих державних органів щодо питання блокування європейськими банками валютних операцій підприємств-експортерів.
За результатами проведення наради було напрацьовано шляхи вирішення зазначеної проблеми, що включають в себе наступне.
З метою оперативної обробки автоматизованими системами банків інформації, Мінреінтеграції також доопрацювало Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі – Перелік), затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 No 309, шляхом додавання нової форми у структурованому форматі даних (.xlsx) – переліку окупованих територій.
Мінреінтеграції також повідомлено, що наразі доопрацьований Перелік територій погоджений з Національним Банком України та направлений на погодження до Єврокомісії FISMA.
Реалізація даного, як зазначає Мінреінтеграції, забезпечить можливість користувачам завантажувати Перелік окупованих територій у структурованому форматі даних (.xlsx).
Крім того, 17.04.2024 Мінреінтеграції направлено лист до Міністерства закордонних справ України із вичерпним переліком населених пунктів неокупованих територій Запорізької, Донецької та Херсонської областей, в яких зареєстровані суб’єкти господарювання, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність з країнами Європейського Союзу для подальшого його поширення європейській стороні шляхом дипломатичної взаємодії.

Державна митна служба України листом від 07.05.2024 No 15/15-03-01/5.1/2510 повідомляє, що на постійній основі забезпечує підтримку доступу українського експорту товарів на ринки держав Європейського Союзу шляхом забезпечення видачі сертифікатів з перевезення товару EUR.1, адміністрування інституту уповноважених (схвалених) експортерів, а також проведення за запитом митних органів країн Європейського Союзу верифікації (перевірки) доказів походження, що видавались компетентними органами на товари експортовані до митної території Європейського Союзу з метою дотримання Рішення Ради ЄС (CFSP) 2022/1908 від 06.10.2022 та Регламенту Ради (ЄС) 2022/1903 від 06.10.2022, надісланих Представництвом України при Європейському Союзі.
З метою забезпечення доступу експорту товарів українського походження на ринки іноземних державна на умовах вільної торгівлі митницями Держмитслужби станом на 01.05.2024 забезпечено видачу 77 515 комплектів сертифікатів з перевезення товару EUR.1. З них 72 778 комплектів сертифікатів з перевезення товару EUR.1 видані на товари експортовані до Європейського Союзу. Також станом на 01.05.2024 342 українським експортерам наданий статус уповноваженого (схваленого) експортера, які уповноважені самостійно складати декларацію про походження товару, що експортуються до країн Європейського Союзу на умовах Угоди про асоціацію.
Також, Держмитслужбою на адресу Міністерства закордонних справ України надіслано оновлену станом на 01.05.2024 інформацію щодо переліку уповноважених (схвалених) експортерів України для передачі її до Генерального директорату Єврокомісії з питань оподаткування і митного Союзу відповідно до вимог статті 31 Доповнення І до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження.

В свою чергу, Мінфін листом від 02.05.2024 No 14020-10-5/14168 (додається) повідомив, що готов, в межах своєї компетенції, долучитися до врегулювання
проблемних питань українських суб’єктів господарювання із здійсненням окремих валютних операцій в державах-членах ЄС.