Продовжуємо консультувати бізнес з актуальних юридичних питань. 1 березня головна юрисконсультка Запорізької торгово-промислової палати Яна Шамілова провела вебінар для представників бізнесу на тему оформлення форс-мажорних обставин. Адже в умовах воєнного стану це питання залишається особливо актуальним. Під час заходу спікерка надала покрокові рекомендації щодо процедури, поділилась практичними порадами, які допоможуть підприємцям уникнути помилок.
Вебінар організовано в рамках проєкту «Експертні консультації для підтримки бізнесу під час війни», який реалізується за сприяння ПРООН (UNDP) в Україні за фінансової підтримки уряду Польщі.
Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено такою нормативною базою:
- ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997р. «Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини…»
- ст. 617 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р.
- ст. 218 Господарського кодексу України від 16.01.2003р.
- Регламент (із змінами та доповненнями) засвідчення Торгово-промисловою палатою та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин від 18.12.2014 р.
Документи для засвідчення форс-мажорних обставин мають свідчити про:
- надзвичайність таких обставин (носять винятковий характер і знаходяться за межами впливу сторін);
- непередбачуваність обставин (їх настання або наслідки неможливо було передбачити,
зокрема, на момент укладення відповідного договору, перед терміном настанням зобов’язання або до настання відповідного обов’язку);
- невідворотність (непереборність) обставин (неминучість події/подій та/або її/їх наслідків);
- причинно-наслідковий зв’язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов’язань.
Важливо знати, що форс-мажорні обставини звільняють тільки від відповідальності за порушення зобов’язань (тобто від штрафних санкцій), проте не звільняють від необхідності виконання відповідних договірних зобов’язань, – наголошує головна юрисконсультка Запорізької ТПП Яна Шамілова.
Також варто пам’ятати про виключення.
Згідно з законодавством України не вважаються обставинами непереборної сили:
порушення зобов’язань контрагентами боржника;
відсутність на ринку потрібних для виконання зобов’язань товарів;
відсутність у боржника необхідних коштів.
Також у випадках, коли оформлення форс-мажору є неможливим, спікерка рекомендує скористатися таким інструментом, як висновок про істотну зміну обставин (hardship), який надає право на внесення змін до договору або його розторгнення (стаття 652 Цивільного кодексу України).
Відеозапис вебінару ви можете переглянути за посиланням:
***
Серія вебінарів триватиме до 15 березня 2024 року.
Обов’язкова реєстрація за посиланням: https://t1p.de/6ub8x
Додаткова інформація за тел. +38 050 484 11 97 або електронною поштою oso@cci.zp.ua.
Найактивніші підприємства-учасники отримають ваучери на безкоштовні послуги експортного консалтингу. Зокрема, експерти торгово-промислових палат допоможуть визначити код УКТЗЕД товару, підготують маркетинговий аналіз ринків продукції, підберуть маркетплейси для реєстрації та пошуку потенційних партнерів.
Проєкт «Експертні консультації для підтримки бізнесу під час війни» впроваджується за сприяння Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні за фінансової підтримки уряду Польщі.