Вступ України до ЄС: розпочато прескринінг законодавства у сфері залізничного транспорту

У Брюсселі відбулася двостороння зустріч між Україною та Європейською Комісією, присвячена прескринінгу українського законодавства у сфері залізничного транспорту. Це один із перших кроків підготовки до офіційного скринінгу за переговорним розділом 14 «Транспортна політика», який визначить подальший переговорний процес щодо гармонізації українського законодавства з вимогами європейських директив, зокрема щодо залізничного транспорту. Про це повідомляє Міністерство розвитку громад та територій України.

Українську делегацію очолив заступник Міністра розвитку громад та територій Сергій Деркач. Основними темами обговорення стали положення законодавчих ініціатив України, які наразі розробляє Міністерство. Зокрема, йшлося про проєкт Закону «Про систему та особливості функціонування ринку залізничного транспорту України», зареєстрований Верховною Радою за поданням Уряду. Документ пропонує запровадити нову модель ринку залізничного транспорту, побудовану за зразком європейських систем.

«Залізничний транспорт завжди був ключовим для економіки та населення України. З початком повномасштабної війни він став порятунком для мільйонів українців, підтримкою бізнесу та зміцненням обороноздатності країни. Сталий розвиток залізниці є національним пріоритетом і має стратегічне значення. Євроінтеграція та розвиток зовнішньоекономічних зв’язків висувають нові вимоги до галузі. Сьогодні в суспільстві і в бізнесі є прямий запит щодо нової залізниці: з можливістю відкриття ринку перевезень для бізнесу та якісними послугами для пасажирів. Справедлива конкуренція між усіма учасниками ринку, з прозорими тарифами на доступ до інфраструктури, економічна ефективність залізничних перевезень, максимальне використання наявної інфраструктури, – все це прямі вимоги директив ЄС, які Україна має імплементувати та реалізувати»,— зазначив Сергій Деркач.

Реформа залізничного транспорту є пріоритетом для України в рамках євроінтеграційного курсу та необхідною умовою для зміцнення економічного потенціалу країни. Гармонізація українського законодавства відповідно до Директиви 2012/34/ЄС є ключовою умовою інтеграції України в європейський транспортний простір. Директива встановлює правила для створення єдиного європейського залізничного простору. Її мета — зробити залізничний транспорт у країнах ЄС більш відкритим, конкурентним і ефективним. Інакше кажучи, Директива створює «єдині правила гри» для залізничних компаній у Європі.

Іншим важливим напрямком євроінтеграційного процесу у сфері залізничного транспорту є імплементація в українське законодавство основних положень Директиви (ЄС) 2016/797 про інтероперабельність залізничної системи в рамках Європейського Союзу та Директиви (ЄС) 2016/798 з безпеки на залізничному транспорті. Цей процес, зокрема, охоплює впровадження системи безпеки руху за європейськими зразками, створення механізмів технічного розслідування залізничних аварій, а також встановлення правових основ технічного регулювання забезпечення інтероперабельності (здатності залізничного транспорту підтримувати безпечний рух).

Європейська сторона оцінила зусилля України у підготовці до реформ у залізничному секторі. Прескринінг є першим кроком підготовки до офіційного скринінгу наших норм з положеннями acquis ЄС та черговим естапом у тривалому процесі адаптації залізничного законодавства, яке відповідатиме як національним пріоритетам України, так і європейським стандартам.