Широкою дискусією на тему відновлення економіки на деокупованих територіях, у прифронтових регіонах разом з колегами підводимо перші підсумки проєкту, спрямованого на зміцнення бізнес-середовища під час війни.
25 січня представники Запорізької торгово-промислової палати, Запорізької ОВА, керівники компаній – членів ЗТПП онлайн взяли участь у Міжрегіональному бізнес-форумі «Відновлення економіки на деокупованих територіях», що відбувся у Чернігові.
Під час панельної дискусії «Інструменти економічної підтримки МСБ. Розвиток інфраструктури підтримки бізнесу» віцепрезидент Запорізької ТПП Андрій Куц поділився інформацією щодо основних експертних послуг, програм підтримки, які надає сьогодні Палата.
«Після початку повномасштабної військової агресії рф Запорізька торгово-промислова палата не припиняла діяльності з експертної і сервісної підтримки бізнесу.
Зокрема, фіксуємо та оцінюємо пошкоджене майно, обладнання, виконуємо розрахунки упущеної вигоди, проводимо попередню ідентифікацію товарів військового призначення у галузі державного експортного контролю. Продовжуємо надавати послуги з засвідчення форс-мажорних обставин, оформлення висновків про істотну зміну обставин (hardship), сертифікації походження товарів, митного декларування, товарознавчої, цінової експертизи, експортно-імпортного консалтингу. 90% наших послуг сьогодні можна замовити за допомогою онлайн-сервісів.
Зокрема, протягом 2023 року видано понад 500 сертифікатів про засвідчення форс-мажорних обставин, що дозволило компаніям запобігти штрафним санкціям, відтермінувати виконання своїх зобов’язань.
За підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» фіксація та оцінка збитків, завданих внаслідок збройної агресії рф, проведена для 40 компаній, понад 150 – отримали консультаційну допомогу.
Реалізовано три етапи навчальних заходів на теми податків, логістики, митних процедур, маркетингу, у яких взяли участь більше 2000 учасників», – зазначив під час виступу Андрій Куц.
Форум відбувся за участі представників профільних міністерств, обласних органів влади, Торгово-промислових палат. Увагу приділили питанням державної та регіональних стратегій відновлення звільнених територій, проблемам бізнесу у контексті економічного відновлення.
Зокрема, серед основних викликів учасники називають міграцію кадрів компаній, безпекові питання, податки, комунальні платежі.
Ініціатива «Відновлення економіки на деокупованих територіях» реалізована Проєктом «Розвиток бізнес сектору України» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у партнерстві з Дніпропетровською, Донецькою, Запорізькою, Сумською, Харківською, Чернігівською ТПП, Торгово-промисловою палатою України.
Основна мета – підтримка МСП та стимулювання розвитку бізнесу в звільнених регіонах України через налагодження особистісних бізнес-зв’язків, поширення кращих практик, налагодження системної міжрегіональної кооперації, консолідація зусиль щодо обговорення й вирішення проблем визначених галузей проєкту.
Зокрема, запорізькі підприємці взяли участь у стаді-турах на Чернігівщину, Сумщину та Дніпропетровщину, що були присвячені крафтовому виробництву, деревообробці, агропереробній галузі, відвідали профільні конференції і регіональні підприємства.
Серед учасників – директор СВК «Перемога» Віктор Грищук, директор з розвитку ВКФ «Полімер» Максим Манжура, голова Ради жінок-фермерів Ольга Заставська, Наталя Рудич, Лариса Натяга (Кластер промислових та крафтових виробників, EcoFuture – крафтове виробництво сирів, ТОВ «Агролідер 2020»), Олена Щербакова (Сімейна ферма «ГурмеЕко»). Загалом проєкт об’єднав понад 200 представників малого та середнього бізнесу.
Відгуки запорізьких учасників
Засновник і директор СВК «Перемога» Віктор Грищук:
«Від лану – до столу – ось основне гасло, до якого ми повинні прагнути. Для цього потрібно розвивати кооперацію, підтримувати кластерні ініціативи. Такі заходи, як діловий візит до сусідньої Дніпропетровської області важливі для налагодження діалогу, знайомств, зародження нових проєктів для підтримки створення агропродукції з високою доданою вартістю.
Попри виклики війни українські аграрії, виробники харчової продукції гідно тримають продовольчий фронт. Дякуємо мужнім, відважним підприємцям, здатним у цей важкий час відновлювати, будувати, продовжувати працювати і забезпечувати воїнів, суспільство продуктами харчування».
Заступник директора з розвитку ВКФ «Полімер» Максим Манжура:
«На запрошення Запорізької торгово-промислової палати ми відвідали з бізнес-візитом Чернігівську область та обмінялись досвідом з колегами з різних регіонів України. До повномасштабного вторгнення рф у 2022 році ми розвивали меблеве виробництво. Маємо власний деревообробний цех із сучасним обладнанням. Сьогодні шукаємо нові можливості для перезавантаження цього бізнес-напряму, прагнемо налагодити виробництво меблевої продукції з більшою доданою вартістю. Під час стаді-туру для нас було дуже важливо поспілкуватись з колегами, що також працюють у деревообробній галузі, дізнатись про актуальні програми підтримки та можливості для малого і середнього бізнесу у сфері цього виробництва, механізми залучення грантових ресурсів. Вивчаємо можливості для виходу на експорт з власною продукцією. Формат заходу дуже корисний! Дякуємо за можливість участі, також ми зацікавлені в обміні досвідом у сфері машинобудування, хімічної галузі. Тож сподіваємось на продовження проєкту».
Також читайте:
Запорізькі виробники крафтової продукції взяли участь у профільній конференції у Сумах
Представники компаній – членів Запорізької ТПП взяли участь у стаді-турі до Дніпропетровщини