Запорізькі агрокомпанії ознайомились із європейською системою торгівлі квотами на викиди парникових газів (ETS)

Запорізькі агрокомпанії ознайомились із європейською системою торгівлі квотами на викиди парникових газів (ETS)

25 червня 2024 року представники Запорізької ТПП, компаній – членів Палати взяли участь у вебінарі «Європейська система торгівлі квотами на викиди парникових газів (ETS) та інші інструменти зниження викидів парникових газів: обов’язки, ризики та можливості для агропродовольчого бізнесу України».

Організаторами заходу став Комітет підприємців АПК при ТПП України за підтримки компанії БЮРО «ЕКО-СТРІМ».

Ключовими спікерами вебінару стали:

• Ірина ДАНИЛКІНА, засновник та генеральний директор БЮРО «ЕКО-СТРІМ», провідний аудитор з верифікації викидів ПГ
• Тетяна ЗАВГОРОДНЯ, виконавчий директор БЮРО «ЕКО-СТРІМ», провідний аудитор з верифікації викидів ПГ
• Дмитро КОРІНЧУК, технічний директор БЮРО «ЕКО-СТРІМ», провідний аудитор з верифікації викидів ПГ

Вони розповіли про ринкові механізми скорочення викидів парникових газів для підприємств агропромислового бізнесу, зокрема систему торгівлі квотами на викиди парникових газів та потенційні можливості від використання таких механізмів компаніями.

Обговорили питання впливу Європейського зеленого курсу (The European Green Deal) на українську економіку, євроінтеграційні зобов’язання України щодо «змін клімату, європейську систему торгівлі квотами на викиди ПГ (Директива 2003/87/ЄC «Про встановлення схеми торгівлі викидами ПГ» (EU ETS)). Також йшлося про екологічний податок, механізм регулювання вуглецю на кордоні (СВАМ), Проєкти в рамках Діяльності, спрямованої на пом’якшення клімату, механізм спільного кредитування між Урядами Японії та України та механізми в рамках Статті 6 Паризької угоди.

«Частина підприємств агропродовольчого бізнесу, чия діяльність пов’язана із викидами парникових газів (ПГ) – підпадають під дію українського законодавства в сфері управління викидами ПГ, розробленою відповідно до Угоди про Асоціацію Україна – ЄС. Ми організували цей захід, щоб допомогти бізнесу розібратись у питанні і включитися у процеси торгівлі квотами на викиди ПГ (СТВ) парникових газів в Україні», – сказав Олег Юхновський, голова Комітету підприємців АПК при ТПП України.

Він подякував учасникам та спікерам за роботу і озвучені пропозиції з організації діяльності підприємств українського агропродовольчого бізнесу щодо участі в системі моніторингу, звітності та верифікації викидів ПГ (МЗВ) та інших механізмах регулювання викидів парникових газів.

Контекст:

Україна однією з перших європейських країн приєдналася до Паризької кліматичної угоди, ратифікованою Законом України від 14 липня 2016 р. № 1469-VIII.

Як сторона Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та Паризької угоди Україна наразі забезпечує виконання поточних зобов’язань за цими міжнародними угодами, а також за Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, ратифікованою Законом України від 16 вересня 2014 р. №1678-VII.

Однією з вимог Угоди про асоціацію з ЄС є запровадження системи торгівлі квотами на викиди ПГ (СТВ) парникових газів в Україні.

Міністерство захисту довкілля підтримує виконання цієї вимоги і планує впровадження СТВ протягом трьої етапів: підготовчий – 2024.2025 р.р., пілотний – 2026-2028 р.р., повноцінне функціонування СТВ – з 2029 р.

У рамках побудови системи СТВ та в рамках імплементації положень Директиви 2003/87/ЄC в 2019 році прийнятий ЗУ «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів». З 2021 року в Україні було запроваджено обов’язковий облік парникових газів (ПГ).

Установки спалювання підприємств більшості галузей промисловості України розпочали моніторинг викидів парникових газів відповідно до розроблених планів моніторингу та звітувати про викиди ПГ шляхом надання відповідних звітів про викиди, верифікованих третьою незалежною акредитованою стороною. Розповсюджується цей Закон і на підприємства агропродовольчого бізнесу.